A kormány intézkedései nem sok eredménnyel jártak - állapítja meg a lap. Az a néhány szemétlerakó, amelyet a lakók széles körű tiltakozása ellenére a napokban megnyitottak, nem képes befogadni a sok tonnányi hulladékot, ami december közepe óta Nápoly térségében a közterületeken felhalmozódott. Nem tudnak eleget elszállítani a németországi és észak-olaszországi újrahasznosítókba sem.
Több mint egy évtizede jelent problémát a városban a szemétlerakók túlterheltsége. A helyzetet bonyolítja, hogy a hulladékszállítási üzletből állítólag a helyi maffia, a camorra is kiveszi a részét.
A válság az elmúlt télen érte el tetőpontját, miután több száz tonna hulladék gyűjt fel Nápolyban és környékén. A szemétszállítás rendezését követelő, a régi lerakó megnyitását azonban egészségügyi szempontból ellenző nápolyiak tüntetésekkel adtak hangot elégedetlenségüknek. Helyenként szemétkupacokat is felgyújtottak és megdobálták a rendőrség és a tűzoltóság járműveit.
A közelmúltban nagy port kavart Olaszországban egy dokumentumfilm, amely a "szemétválság" következményeivel foglalkozik.
A 83 perces alkotás a Nápoly környékén illegális hulladéklerakókban elhelyezett vagy éppenséggel paradicsomföldeken elásott mérgező hulladék környezeti hatásait próbálja meg feltérképezni. Juhok dioxinmérgezésének, gazdák daganatos megbetegedéseinek, vízforrások szennyeződéseinek próbál a végére járni.
A Biutiful cauntri - a cím a "Gyönyörű vidék" angol szókapcsolat olasz kiejtés szerinti "átiratát" rejti - sikerrel szerepelt a torinói filmfesztiválon. Külföldi tévécsatornák azóta valósággal sorban állnak a sugárzás jogáért, mégpedig olyan nagynevű állomások, mint a BBC brit vagy az ARD német közszolgálati csatorna. Az olasz nemzeti televízió, a RAI viszont nem tűzte műsorára a filmet.
A film készítői számos cégvezető és magas rangú közigazgatási tisztségviselő felelőségét firtatják, például Campania régió kormányzójáét, Antonio Bassolinóét.