A tárlat huszonhét nagyméretű tabló segítségével mutatja be, miként változott az egyes történeti korokban a társadalomnak a fogyatékossághoz való viszonya.
Nyomon követhető a tablókon, hogy a középkortól - amikor először teremtették meg intézményesen is a fogyatékkal élők befogadását - miként jutott el a társadalom az emberi jogi szociális modellhez.
A kiálítást Sheryl Marie Wade fogyatékosjogi aktivista 30 perces, folyamatosan vetített filmje egészíti ki, amely a fogyatékkal élők emberek öntudatra ébresztését, felrázását kívánja segíteni.
A március 22-ig látható kiállítást Könczei György egyetemi tanár és Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg.
Könczei György hangsúlyozta: ha a társadalom többségben levő tagjai a fogyatékossággal élők ügye mellé állnak, sokkal emberibb lesz a világunk. Ugyanakkor a fogyatékkal élőknek is sokkal hatékonyabban kell kiállniuk saját ügyükért, mert a "fogyatékosügy dolgaiban ők a szakértők".
A lakosság mintegy 10 százaléka él valamilyen fogyatékossággal.
A jogaikról szóló 1998-ban született törvény ma is vállalható, modern jogszabály, de a jogalkalmazás még hagy kívánnivalót maga után. "Bár halad, de lassan" például a közintézmények, közterületek akadálymentesítése - mondta el az MTI érdeklődésére a professzor.
Székesfehérváron sokféle támogatást nyújt az önkormányzat a fogyatékossággal élőknek, s civil szervezeteiknek - tette hozzá a város polgármestere.
A településen elsők között alakult meg az Esélyek Háza, s megteremtették és segítik az integrált nevelést, oktatást, külön tagozatot hoztak létre az autizmussal élők tanítására, s támogatják a felnőttek képességfejlesztését szolgáló intézetet. Az önkormányzatnak valamennyi, a fogyatékkal élők ügyét felvállaló civil szervezettel együttműködési megállapodása is van.