Török Gábor politológust meglepte a magas részvétel. Szerinte szinte senki nem számított arra, hogy ötven százalék körül lesz a részvétel. Ez a kezdeményezők teljes sikerét és a kormányoldal teljes kudarcát jelenti - mondta.
Horkay-Hörcher Ferenc filozófust is meglepték a magas számok: az elemzők korábban arra gondoltak, hogy a népszavazás kevésbé tudja mozgósítani a választókat. Az is meglepő, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök gyorsan és röviden reagált. A kormányfő tulajdonképpen elismerte a vereséget - fogalmazott az elemző.
Tóth Csaba szerint még nem lehet tudni, hogy ez a magas részvétel a kormány ellen, vagy a három szakpolitikai kérdésnek szólt. A kérdésekre adott válaszok nem fordíthatók le egy az egyben kormányellenes érzületre - tette hozzá az elemző.
Závecz Tibor, a Szonda Ipsos igazgatója kiemelte, hogy az MSZP- és a Fidesz-tábor teljesen másként viselkedett a népszavazáskor. A Fidesz szimpatizánsainak háromnegyede elment és három igennel szavazott. Az MSZP-szavazók fele ment el, egyharmaduk szintén igennel szavazott - hangsúlyozta az elemző. Hozzátette: most először tapasztalta, hogy a falvakban élők részvételi hajlandósága magasabb volt, mint a városokban élőké.
A Szonda Ipsos és a Medián az elmúlt napokban 50-51 százalékos részvételi hajlandóságot mért; mindkét közvélemény-kutató szerint a választásra jogosultak körülbelül negyven százaléka mondott igent a három kérdésre.