A műtéti eljárás ismert módszer, de Magyarországon évente csak egy-két alkalommal fordul elő, hogy ilyen fiatal szervezetben nő meg "óriási méretűre" a vesekő, ezért az urológusoknak nincs gyakorlatuk ebben - mondta az MTI-nek Holman Endre, a műtétet végző osztályvezető főorvos.
Az urológus főorvos korábban Jemenben dolgozott, ahol több mint kétszáz hasonló műtétet végzett el, mivel az ottani étrend miatt gyakori, hogy nagyon fiatal korban kialakul vesekő.
A nagyméretű kő teljesen elzárta a kisfiú veséjét, ami egy idő után a létfontosságú szerv teljes leállásához vezetett volna.
A műtéthez különlegesen vékony endoszkóp kell, ráadásul nagy a sérülés veszélye a vékony vesevezeték miatt, ezért csak nagy gyakorlattal rendelkező orvos vállalhat ilyen műtétet - mondta Holman főorvos. A gyermeket a fővárosi Heim Pál Gyermekkórházból küldték Kiskunhalasra, tudva, hogy ott nagy rutinnal rendelkeznek az ilyen műtétekben.
Március első napjaiban került a kisfiú a kiskunhalasi kórházba, majd az ultrahanggal szétzúzott követ eltávolították, és a kisfiú a műtét utáni napon elhagyhatta a kórházat.