Példaként említette, hogy részt vettek a szociális álomkergetésben, és erősítették azt a hitet, hogy elég a kormányzati akarat, és egy csapásra ledolgoznak minden szociális problémát. Az ország elhitte és elfogadta, hogy ez az út bármeddig folytatható - tette hozzá. A miniszterelnök szerint így nem csoda, hogy az emberek nem akarták elfogadni, hogy ugyanez a párt bevezeti a vizitdíjat.
A felelősség szerinte abban is tetten érhető, hogy 2006-ban megalapozatlanul fogadtak el adócsökkentést, és az MSZP által kezdeményezett reformok tartalma az elmúlt években folyamatosan bizonytalan volt, amit ráadásul egymás közt sem beszéltek ki.
Gyurcsány Ferenc legsúlyosabb személyes felelősségének - "politikai, történelmi tévedésnek" - azt tartja: 2006 tavaszán-nyarán nem közölte az országgal, hogy változtatni kell egy sor dolgon, több dologban tévedtek a kormányzás során, és az illúzióval teli út nem folytatható. Hozzátette, el kellett volna mondani, hogy milyen intézkedésekre van szüksége, és ezekhez támogatást, illetve segítséget kérni.
"Meg akartam spórolni ezt a szembenézést, mert azt gondoltam, a kormányzással felül lehet írni a múltat. Ez a szocialista pártnak és a kormány miniszterelnökének a legsúlyosabb felelőssége" - mondta a szocialista politikus.
Gyurcsány Ferenc szerint a baloldalnak nem lehet más történelmi célja, mint hogy a nemzeti progresszió vezető erejévé váljon, és ebben a harcban szeretné megerősíteni a szocialista párt eltökéltségét, ehhez szeretne sokaktól támogatást kérni.
A pártelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzeti progresszióval szemben a szociális populizmus, a radikalizmus receptje nagyon egyszerű: olyan, mint amikor kezdő kuktaként az ember előveszi a szakácskönyvet, és könnyen emészthető, gyorsan elkészíthető, népszerű ételt készít.
A szociális populizmus receptjének összetevői - mint mondta - először egy cseppnyi szociális demagógia, és egy csipetnyi nemzeti radikalizmus, amihez hozzákevernek egy kis antiparlamentarizmust.
"Mondd azt, hogy a parlament csak az elitnek való, a demokrácia az utcán születik. Tegyél hozzá vezérelvet, kívánd, hogy kezet csókoljanak (...) isteníttesd magad a támogatóiddal, váltogasd eszméidet, mint mások alsó- vagy felsőruháikat" - hangoztatta.
A receptet a miniszterelnök még annyival egészítette ki: "ha ez nem elég, tegyél hozzá egy kis antiszemitizmust, egy kis idegengyűlöletet, nyugodtan hívd meg a születésnapodra azt a közírót, aki az elmúlt évek legocsmányabb antiszemita kirohanását intézte Magyarországon".
A legvégén adjál hozzá jó erős fenyegető fellépést riválisaiddal szemben, maradj szótlan, ha őket brutálisan fenyegetik, és maradj cinkosan csendben, ha Molotov-koktélt dobnak a házaikra - folytatta a miniszterelnök, hozzátéve: "tűrd, hogy a legádázabb szidalmakat, fizikai fenyegetéseket fogalmazzák meg mindazoknak, akik veled nem értenek egyet, hátha a végén nem mernek kiállni saját értékeik mellett, hátha elmenekülnek".
Gyurcsány Ferenc szerint az is probléma, hogy a magyar jobboldal nagyobbik részét a parlamenti logika helyett a háborús logika igazgatja. "A jobboldal legnagyobb pártja a parlamenti demokratikus vetélkedést összekeveri az élet-halál harccal, helyenként a kocsmai verekedéssel" - fogalmazott.
Véleménye szerint a jobboldal vezére tipikus közép-európai vezetővé vált, aki követi Meciar szociális populizmusát, nem idegen tőle Tudjman nacionalizmusa, vonzza és csábítja a Kaczyinski fivérek pártjának ideológiája, benne a nemzeti és történelmi sértettség politikájával, valamint tanult Fico pártjának erős refomszkepsziséből és a szélsőségek irányába való nyitottságából is.
A szocialista pártelnök úgy látja, ezek közül külön-külön mindegyik ideológia könnyen legyőzhető lenne, de így együtt ez egy rendkívül veszélyes elegy, ami hatalmas kihívás a nemzeti progresszió számára.
Kiemelte, ezt meg kell értenie az embereknek, különben a szociális populizmus többséget nyerhet, és az ország zsákutcába kerül.
A kormányfő véleménye szerint a következő időszakban tabukérdések nélkül újra kell szervezni a nemzeti progresszió erőit és programját. Ez nemcsak a kormányzást és a szocialista pártot érinti, hanem az egész országot, az egész társadalmat, az MSZP kapcsolatait, együttműködéseit - közölte.
Gyurcsány Ferenc szerint a kormányzást kevesebb hangzatos kijelentésnek kell jellemeznie a következő időszakban, s inkább többet kell tenni azért, hogy az emberek értsék, mi történik. Arra van szükség, hogy verseny és a szolidaritás szellemében konkrét kezdeményezések szülessenek, hogy ezek megerősítsék Magyarországot - közölte.
Kitért arra: látja azokat a törekvéseket, hogy a következő két évben jobb lenne, ha nem csinálnának semmi, hogy ne legyenek konfliktusok, de ezzel nem ért egyet.
Beszédében arra hívta fel a küldöttek figyelmét, hogy tartani kell magukat az eddigi költségvetési politikához, ami nem ad lehetőséget arra, hogy osztogassanak a választások előtt. Mint megjegyezte:a választások előtt osztogatásba ő nem fog belemenni, s hiába is fogják kérni ezt tőle.