2024. november 26. - Virág

Állami tulajdonban maradnak az egészségbiztosítási pénztárak

A jelenlegi egészségbiztosítási törvény alapján megoldható, hogy egy nonprofit, regionális elvű, a betegeket képviselő, 100 százalékos állami tulajdonban lévő biztosítási rendszer jöjjön létre - mondta Tukacs István, az MSZP országgyűlési képviselője szer
2008. április 2. szerda 12:33 - Hírextra

A szocialisták politikai döntése megszületett, most a szakmai munka következik, hogy meglegyenek azok a százszázalékos állami tulajdonú pénztárak, amelyek egy lépést jelentenek az egészségügyi reformban - közölte a kormánypárti politikus, miután a törvény előkészítésével foglalkozó szocialista raportőri csoport Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével ülésezett.

Úgy vélte, a jelenlegi törvény alapján megoldható, hogy egy nonprofit, regionális elvű, beteget képviselő rendszer jöjjön létre, amely 100 százalékos állami tulajdonban marad.

Tukacs István azt mondta, a jogszabályban a magánbefektetés lehetőségét úgy akarják módosítani, hogy a pénztárak 100 százalékos állami tulajdonban is működjenek.

Módosítani kell a területi elvet - folytatta - , mivel az MSZP azt szeretné, ha nagyobb területi egységekben működnének a pénztártagok, betegek képviselői.

Véleménye szerint az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény esetében lehetőség van arra, hogy két-három hét múlva megtárgyalják az első szakmai változatokat.

Rohanni nem célszerű, mert az a hibázás lehetőségét rejti magában - hangoztatta.

Arra a kérdésre, hogy továbbra is 500.000-2 millió tagja lehetne-e a pénztáraknak, a politikus azt mondta, ez valószínűleg értelmét veszti, mivel a regionális egységek ezek nélkül az előírások nélkül is működhetnek.

Tukacs István szólt arról is, hogy a pénztáraknak teljesen más lesz a feladatuk, mint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP). A pénztárak lesznek azok a szervezetek, amelyek azonos fejkvótából gazdálkodva szervezik a gyógyítást, és ellenőrzik is az adott területen - fűzte hozzá.
Nem az OEP tevékenységét végzik, hanem egy sokkal intenzívebb, szakszerűbb ellenőrzést, betegképviseletet, finanszírozást is - fogalmazott.

Az MSZP-s képviselő közölte: a területi különbségeket a fejkvótával mérséklik, ezt a törvényben nem akarják megváltoztatni.

Arra a kérdésre, hogyan tudják majd biztosítani a többséget a jogszabály elfogadásához a parlamentben, Tukacs István elmondta: szocialista kormányzás következik, törvényről törvényre kell mérlegelni, hogy meg tudják-e teremteni a parlamenti többséget. Hozzátette: a törvényjavaslat beterjesztése előtti egyeztetési folyamaton múlik az elfogadás esélye.

Egy másik kérdésre, hogy volt-e szó a vizitdíj kompenzálásáról, az MSZP képviselője közölte: erről nem beszéltek a raportőri csoport ülésén. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Országgyűlés elfogadott egy olyan határozatot, amely a kormánynak feladatul adja, hogy április 30-ig terjessze elő azt az átfogó intézkedési csomagot, amely a háziorvosi ellátás, a járóbeteg szakellátás és a kórházi ellátás finanszírozásáról szól a népszavazással összefüggésben.

Szintén kérdésre Tukacs István elmondta, hogy a megbeszélésen nem esett szó az új egészségügyi miniszterről, mert április 30-ig a SZDSZ-es miniszterek a helyükön vannak.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását