Az alpolgármester szerint ez most derült ki, amikor elkészült Debrecen Integrált Városfejlesztési Stratégiája (IVS), s annak kötelező elemeként az úgynevezett anti-szegregációs terv. Ahol ugyanis van ilyen szegregált térség, ott e tényt figyelembe kell venni a városfejlesztésnél, s vizsgálni, hogy a tervezett fejlesztések miként befolyásolják a szegregációt.
Elmondta azt is, hogy az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács a regionális operatív program (ROP) keretében mintegy 11 milliárd forintot különített el városrehabilitációs célokra. A forrásra egyenlő arányban pályázhat a három megyeszékhely - Debrecen, Nyíregyháza, Szolnok -, amennyiben rendelkezik Integrált Városfejlesztési Stratégiával.
A 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó IVS keretében a városoknak akcióterveket kell kidolgozniuk a konkrét fejlesztési elképzelésekről.
Debrecenben az IVS-t elkészítő Euro-Régió Ház Kht. 10 fő csoportba sorolta az IVS városrészeket - tette hozzá Fodor András, a kht. igazgatója. Elmondta azt is, hogy 4-4 akcióterületet jelöltek ki a programban.
Ennek megfelelően a funkcióbővítő városrehabilitáció a belvárosra, a multimodális közlekedési központ megépítésére, a Nagyerdőre és a déli ipari területre terjed ki. A szociális típusú városrehabilitáció pedig a Dobozikertben, a Sóházban, a Nagysándor-telepen és Nagymacson valósul meg az IVS keretében.
A dokumentumot a közgyűlési elfogadás előtt társadalmi és szakmai vitára bocsátják, s azt követően nyújtják be várhatóan május végén a kormánynak - tette hozzá Pajna Zoltán alpolgármester.