A megfertőzött állatok pofáján olyannyira elszaporodnak a daganatok, hogy kis idő elteltével már se enni, se látni nem képesek, majd végezetül éhen pusztulnak.
A Cedric nevű állatot tavaly fogták be féltestvérével, Clinky-vel együtt Tasmánia nyugati részén. A kutatók mindkettőt elpusztított rákos sejtekkel oltották be. Míg Clinky nem termelt antitesteket, Cedric igen, és úgy tűnik, eredendően rezisztens a titokzatos kór ellen. Nemrég élő rákos sejteket fecskendeztek be a testvérpár pofájába. "Eddig nem fejlődött daganat rajtuk", nyilatkozza Alex Kriess kutató. "Igen kevés sejtet fecskendeztünk be, így sokáig eltarthat, míg bármely elváltozást lehet észlelni."
Cedric rezisztenciája jelentős áttörést hozhat a faj megmentéséért folytatott küzdelemben. A daganatok Tasmánia keleti partján szedik áldozataikat - míg Cedric a sziget másik feléről, egy eltérő genetikájú populációból származik. A tudósok azt remélik, hogy a hozzá hasonló genetikájú állatok szintén védettek lehetnek a rákkal szemben, illetve pozitívan reagálhatnak az oltásra. A szakértők ugyanis attól tartanak, ha nem történik komoly előrelépés, a tasmán ördög húsz éven belül eltűnhet a Föld színéről.