Hézső-kiállítás
Hézső Ferenc Munkácsy-díjas festő életmű-kiállítása nyílik vasárnap a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában, a hetvenéves művész mintegy száz alkotását láthatja a közönség a tárlaton - tájékoztatta Nagy Imre, az intézmény igazgatója csütörtökön az MTI-t.
2008. április 3. csütörtök 11:15 - Hírextra
A galéria földszinti termeiben berendezett tárlat legkorábbi alkotásai 1958-ból, Hézső Ferenc főiskolás korából, legújabb művei pedig az elmúlt esztendőkből származnak - mondta a művészettörténész.
Hozzátette: a vásárhelyi festőművész életpályájának fél évszázadát átfogó kiállítás bemutatja, hogyan reflektált változó világunkra a maga sajátos látásmódjával Hézső Ferenc.
A Magyar Képzőművészeti Főiskolán 1957-1962 között Domanovszky Endre és Pap Gyula növendékeként tanuló Hézső Ferenc megpróbált túllépni a hagyományos vásárhelyi festészet ábrázolási és tematikai kliséin. Az 1975-ben Munkácsy-díjjal elismert művész arra törekedett, hogy mind szellemiségében, mind szín- és formavilágában megújítsa a vásárhelyi piktúrát - fogalmazott a szakember.
Hézső Ferenc a távirati irodának elmondta: a tárlat összeállításánál arra törekedett, hogy bemutassa látásmódjának változását, valamint képet adjon a látogatóknak festői korszakairól.
A művész szerint az alkotások befogadása szempontjából nagyon fontos a festmények keletkezésének időpontja, hiszen ez eligazodásul szolgálhat a néző számára, milyen szándékok, törekvések jelennek meg egy képben. Ahogy Hézső Ferenc fogalmazott, nemcsak festője, morális, filozófiai kérdéseket is ábrázoló műveivel krónikása is szeretett volna lenni az elmúlt fél évszázad Magyarországának.
Forrás: MTI