Új készítmény a piacon
A szívgyógyászok Chicagóban zajló óriáskongresszusán óriási sikere volt az új gyógyszerkészítményeknek, közöttük egy kombinált vérnyomáscsökkentő tablettának. Az Amerikai Szívgyógyász Kollégium idei tudományos ülésén az előadók arra utaltak, hogy vizsgála
2008. április 3. csütörtök 11:19 - Hírextra
A mindennapi gyakorlat bizonyítja, hogy a magas vérnyomás legtöbbször egyetlen gyógyszerrel nem kezelhető eredményesen. Ha ugyanabból a készítményből mind nagyobb adaggal próbálják a vérnyomást lenyomni, gyakran mellékhatások jelennek meg. Nagy vizsgálatok tanúsága szerint az ilyen betegek vérnyomását általában két-háromféle, különböző hatásmódú tablettával lehet sikeresen leszorítani.
Az utóbbi években ezért több vérnyomáscsökkentőből kombinált tablettát készítettek a vezető gyógyszergyárak. Ezek a kombinált készítmények gyakran azért is bizonyulnak hatásosabbnak, mint a külön alkalmazott gyógyszerek, mert a páciens pontosabban szedi az olyan patikaszert, amit egyetlen adagban bevehet, mint azt, amit több részletben, esetleg más és más időben kell lenyelnie.
Kenneth Jamerson és munkatársai két kombinált vérnyomáscsökkentő tabletta hatását hasonlították össze. Mindkét kombináció összetevői világszerte használatosak, csak most különleges technikával ezeket egy-egy tablettába sikerült összegyúrni. Ezek közül az egyik hagyományos változat volt, a másikról viszont korábbi tanulmányok jelezték, hogy alkotóelemei jobban védik az életfontosságú szerveket, a szívet, a vesét, mint az eddig adott vérnyomáscsökkentők.
A kutatók az 55 évesnél idősebb magasvérnyomású betegekből 11 446-ot vontak be a tanulmányba és csaknem négy éven keresztül rendszeresen mérték ezek vérnyomását. A betegek véletlenszerű kiválasztás szerint szedték az egyik vagy a másik gyógyszerkombinációt.
A kétféle gyógyszer vérnyomáscsökkentő hatása lényegében hasonlónak bizonyult, viszont azt tapasztalták, hogy az újabb készítmények kombinációját szedő betegek között ritkábban fordult elő szív- és érrendszeri esemény, például infarktus vagy szélütés, és kórházi felvételre is kevesebb alkalommal szorultak. Ez azt mutatta, hogy a hatásos vérnyomáscsökkentés eleve hasznos, de az újabb gyógyszerek ezen túlmenő kedvező hatással is rendelkeznek.
A kezelések közötti különbség azt jelezte, hogy a hatásosabb vérnyomáscsökkentő 20 százalékkal bizonyult jobbnak, vagyis minden ötödik, ezzel kezelt beteg számára az új gyógyszerkombináció fontos előnyt jelentett. A kutatók véleménye az volt, hogy a vizsgálat eredményei alapján a magas vérnyomás kezelési elvei a közeli jövőben változhatnak, tökéletesedhetnek a betegek érdekében.
Nagy érdeklődést keltett a hirtelen szívhalál fokozott kockázata miatt kiemelten veszélyeztetett, infarktus után otthonukba távozó betegek gondozásának ismertetése. Fölvetették, hogy ha az ilyen betegek hozzátartozóit nem csupán megtanítják szívroham esetén az újraélesztés technikájára, hanem a lakásban a szívritmuszavar megszüntetésére alkalmazható elektromos műszert, automata defibrillátort is tartanak, az javítja a szívbeteg családtag túlélési esélyét.
Az Egyesült Államokban és Ausztráliában 7001 súlyos szívbeteget és családját vonták be ebbe a tanulmányba. A vizsgálatban résztvevők felének lakásába kihelyeztek defibrillátorkészüléket, aminek megfelelő használatára valamennyi családtagot kiképezték, bár ez azért volt aránylag egyszerű, mert ezek a drága szerkezetek gyakorlatilag automatikusan, hibátlanul működtek, csak az elektródákat kellett szükség esetén a beteg testére helyezni.
A betegek másik csoportjának családját ugyanúgy kitanították, hogyan kell az esetleges, életveszélyes rosszullétet fölismerni és azonnal elkezdeni az újraélesztést, de defibrillátort, ha arra szükség volt, csak a sürgősen hívott mentő alkalmazott.
A két csoportban életveszélyes ritmuszavar, újraélesztést szükségessé tevő állapot a megfigyelési idő alatt gyakorlatilag ugyanannyiszor fordult elő és bebizonyosodott: a beteg életét, túlélési esélyét az dönti el, hogy a közelében lévő, segítőkész emberek azonnal elkezdik-e a mellkas nyomását, a szívmasszázst, az újraélesztést. A rögtön kéznél lévő defibrillátor az eredményt nem javította számottevően.
A kutatók hangsúlyozták: eredményeik aláhúzzák annak fontosságát, hogy már iskoláskortól kezdve mindenki megtanulja az újraélesztés technikáját, ami ráadásul az új tapasztalatok szerint mind egyszerűbb. A mesterséges lélegeztetés csak vízbefulladásból való mentés esetén szükséges, egyébként a mellkas percenként százszor történő összenyomása, a szívmasszázs, ha rögtön kezdik, jó esélyt ad az újraéledésre.
Forrás: MTI