A szeptember 30-ig látható kollekció, amelynek legrégebbi darabja egy 1878-ból származó latin nyelvű ószövetség-kódex, a könyvtár saját gyűjteményéből származik.
A katolikus, a református és az evangélikus egyházak azért nyilvánították közösen 2008-at a Biblia Évévé, hogy új erőt adjanak a Biblia szeretetének - hangsúlyozta a tárlat megnyitóján az egri érsek. Ternyák Csaba úgy fogalmazott, hogy a Biblia isteni sugalmazásra íródott, vagyis a szentlélek hangját szólaltatja meg.
"Ezért a benne foglaltakat élete legfőbb szabályzójaként vallja a keresztény embert, illetve támaszt és életerőt ad az egyháznak a Biblia, ami irányítja a keresztény vallást és az igehirdetést" - mondta a főpap.
A megnyitón elhangzott, hogy a Biblia a világon a legtöbb nyelvre lefordított, a legtöbbször, a legmagasabb példányszámban kiadott könyv. Az Újszövetség teljes egészében 850, részleteiben pedig 1785 nyelven olvasható.
Az első magyar nyelvű, protestáns változat, Károli Gáspár nevéhez fűződik, 1590-ből. A 2414 oldalas kötetet a becslések szerint, mintegy 800 példányban adták ki. Az 54 fennmaradt kötet közül 24 található Magyarországon.
Az első magyar nyelvű katolikus Biblia Káldi György jezsuita tudósnak köszönhetően, 1626-ban látott napvilágot.
Löffler Erzsébet a könyvtár vezetője a tárlat megnyitásakor leszögezte, hogy a könyvritkaságok bemutatásán túl evangelizációs célt is szánnak a kiállításnak. Vagyis fel kívánják kelteni az érdeklődést a keresztény vallás alapját jelentő Biblia iránt.