Az államfő a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban tett látogatásának zárónapján ismerkedett az Agrobotanikai Központ munkájával.
Az intézet feladata a biológiai sokféleség fenntartása - hangsúlyozta Sólyom László.
Az 1959-ben alapított és 1993-tól országos koordinációs feladatokat ellátó, génforrás megőrző központtá alakult tápiószelei Agrobotanikai Intézetnek fő feladata többek közt az országos szántóföldi- és zöldségnövény génbank gyűjtemények fejlesztése.
Az intézet tájékoztatása szerint Magyarországon jöhet létre, a világon elsőként a vadon élő növények magbankja. A gyűjtemény a tápiószelei Agrobotanikai Intézetben kap majd helyet, amely Európa ötödik legnagyobb agrobotanikai génbankjaként, jelenleg mintegy 85 ezer kultúrnövényfajtát őriz.
Sólyom László a nap folyamán, Dabason, a térség biogazdáival és agrártermelőivel találkozott. Mint kiemelte, sok a nehézség a biogazdálkodás finanszírozásában, ugyanis, tette hozzá, a pályázatok, amiket kiírnak, nem illenek a biogazdálkodásra.
Szólt arról, hogy Dabason civil-szociális fórumon is részt vett. Példaként elmondta, hogy van olyan civil szervezet, amelyik mentális sérülteket ápol, másik pedig intézetből jött gyerekeket gondoz. Több olyan civil szervezet van, amelyik pedig roma emberekkel foglalkozik, délutáni iskolát szerveznek nekik - tette hozzá.
Sólyom László az újságíróknak azt is elmondta, hogy véleménye szerint minden olyan védett területet, ami egy nemzeti park területén van, azt a park kezelésébe kellene adni. Az állami erdészeteknél is non-profit társaságoknak kellene üzemeltetni az erdőt - tette hozzá.
A köztársasági elnök Dabason találkozott a Nagycsaládosok Országos Egyesületének képviselőivel is.