2024. november 22. - Cecília

A dohányzó embrióknak rosszabb a szívük

A terhesség alatti dohányzás egyértelműen növeli a veleszületett szívrendellenességek kockázatát - bizonyította egy amerikai kutatás, amelynek eredményeiről a Pediatrics című szaklapban számoltak be a tudósok.
2008. április 10. csütörtök 13:04 - Hírextra
Sadia Malik, az Arkansasi Orvostudományi Egyetem kutatója és kollégái, hogy kiderítsék az összefüggéseket, 3067 olyan nem genetikai eredetű szívrendellenességgel született gyerek adatait értékelték, akik szerepeltek a nemzeti fejlődési rendellenességek prevenciós vizsgálatában. A kapott eredményeket 3947 egészséges szívvel született csecsemő adataival vetették össze. Mind a beteg, mind az egészséges csecsemők esetében a kutatók a szülők életmódját, egészségi állapotát is elemezték.

Mint kiderült, azoknál az asszonyoknál, akik a terhességet megelőzően, valamint annak első harmadában dohányoztak, sokkal nagyobb volt az esélye, hogy gyermeküknél a szív négy üregét (két-két pitvarát és kamráját) elválasztó sövényben a magzati fejlődés során valamilyen defektus alakul ki.

Minél erősebb dohányos volt a terhes nő, annál nagyobb volt a fejlődési rendellenesség valószínűsége: a napi 25 vagy több cigarettát elszívó asszonyok csecsemőjénél növekedett a szív jobb felének az anomáliájának rizikója. A nemdohányzó anyák gyermekeivel összehasonlítva az erős dohányosok babáiban kétszer gyakoribb volt a sövénydefektus valószínűsége.
A kutatók ugyanakkor nem találtak hasonló összefüggést a passzív dohányzás és a szív veleszületett fejlődési rendellenességei között.

"Amennyiben a szív veleszületett anomáliáinak és egyéb fejlődési rendellenességek töredékét meg lehetne előzni az anyai dohányzás csökkentésével, ez évente sok millió dolláros megtakarítást eredményezne az egészségügyi ellátásban" - hangsúlyozták a kutatók.
Az Egyesült Államokban minden ezer élve született csecsemő közül tíz a szív fejlődési rendellenességével látja meg a napvilágot. Azoknál a gyermekeknél, akik túlélik, a rendellenesség korrekciójához több sebészeti beavatkozás szükséges, s még így is sokszor maradandó károsodással kénytelenek élni.

Mint a tudósok rámutattak, a szülőképes korban lévő amerikai asszonyok 28 százaléka cigarettázik. A dohányosok 20 százaléka még a terhesség alatt sem képes lemondani káros szokásáról, s így évente körülbelül egymillió magzat van kitéve a méhen belüli fejlődése során a nikotin hatásának.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását