Az állami Korea Élelmiszerkutató Intézet munkatársa, Kim Cheol-jin kutatásvezető szerint a likopin, mely a paradicsom színét is adja, nagyobb koncentrációban található az általuk alkalmazott eljárással előállított görögdinnye-eszenciában, mint az eddig paradicsomból készített kivonatokban.
A likopin a gyümölcsök és zöldségek természetes piros színezőanyaga, a karotinoidok csoportjába tartozik, amelyekről már több kutatás kimutatta, hogy hatékonyak bizonyos ráktípusokkal, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben, és antioxidáns hatásuk miatt lassítják az öregedési folyamatokat is.
A dél-koreai kutatók szerint a világszerte csupán néhány laboratóriumban alkalmazott eddigi eljárással 1-15 százalékos likopinkoncentrációjú kivonatot képesek előállítani, míg ők új módszerükkel 80 százalékos eszenciát nyernek.
Ráadásul nem csupán jobb minőségű kivonatot állítanak elő a piros húsú gyümölcsből, de kidolgozták azt is, miként lehet élelmiszerekben és gyógyszerekben felhasználni.
A kifejlesztett eljárás további előnye, hogy míg az eddigi módszerrel nyert likopin csak olajban oldódik, az új eljárással vízben oldódó hatóanyag nyerhető, ami jelentősen növeli alkalmazási körét.
A világpiacon jelenleg 40 millió amerikai dollár (6,4 milliárd forint) a hatóanyag forgalma, amelyből Dél-Korea nem részesedik. A kutatásvezető Kim úgy véli, felfedezésük gyorsan kiszorítja a likopin hatóanyag eddigi gyártási eljárásait.