"Ezek az eredmények alátámasztják, hogy az amerikai felnőtt női lakosság körében erős szociális hatás érvényesül a mindenáron való karcsúság elérése érdekében. E cél érdekében az érintettek semmilyen, még az egészséget károsító eszközöktől sem riadnak vissza - hangsúlyozták a kutatók, akik eredményeikről az étkezési rendellenességekkel foglalkozó nemzetközi szaklapban, az International Journal of Eating Disorders-ben számoltak be.
Amerikai kutatók még az 1980-as években végeztek egy felmérést egyetemista lányok körében, amelynek eredményei arra engedtek következtetni, hogy az étkezési rendellenességek "társasági fertőződés" útján terjednek. A főiskolai lányszövetségekben például a bulimia csoportosan jelentkezett - mutatott rá tanulmányában Valerie L. Forman-Hoffman és Cassie L. Cunningham, az iowai városi egészségügyi rendszer munkatársa.
A jelenlegi vizsgálat során a kutatók arra keresték a választ, hogy hasonló minták kimutathatók-e megyei szinten a középiskolások körében. A felmérés során országosan több mint 15 ezer diák adatait elemezték.
A kutatók kisfokú, ám szignifikánsan kimutatható csoportos effektust találtak. Az azonos megyéből származó diákpár tagjai esetében 4-10 százalékkal magasabb volt az étkezési rendellenesség kialakulásának valószínűsége, mint olyan párok esetében, akik különböző helyről származtak.
Koplalás, diétázás, testedzés, a fogyást elősegítő gyógyszerek szedése, valamint a fogyókúrázás és egyéb étkezési rendellenesség csoportosan jelentkezett az egyazon megyéből származók körében. Ugyanakkor nem jelentkezett a csoporteffektus a hashajtózás esetében. Ez feltehetően a "purgálás" intim voltával magyarázható.
A csoportosulási minták azonosak voltak vidéken, az elővárosi, valamint a városi diákság körében.
A vizsgálat nem foglalkozott azzal, hogy van-e a megyék között eltérés a csoporteffektus megnyilvánulásában. Ami kialakulásának mechanizmusát illeti, a kutatók szerint leginkább a hasonulás kényszere, az információcsere, valamint az egymás utánzása játszhatja a főszerepet.
A felmérés alapján a kutatók szerint sokkal hatékonyabban lehet küzdeni az étkezési rendellenességek kialakulása ellen, ha megyékben, iskolákban csoportosan végeznek preventív munkát, mintsem ha egyes diákokat céloznak meg a felvilágosítással.