Százból 43-an támogatják az előrehozott választások gondolatát, 15-en azt, hogy az SZDSZ "visszakozásával" álljon helyre a koalíció, míg a két párt Gyurcsány Ferenc nélküli együttműködésének támogatottsága ennél két, a kisebbségi kormányzásé pedig öt százalékkal alacsonyabb.
A megkérdezettek 54 százaléka nem tartja valószínűnek, hogy az MSZP képes lehet a következő választásokig kisebbségben kormányozni; a szocialista szavazók több mint kétharmada ugyan bizakodó e tekintetben, de az ellenzéki szavazók háromnegyedének ellenvéleménye, valamint az ismeretlen preferenciájúak szkepticizmusa a kisebbségi kormányzás tarthatatlanságát hangoztatók többségét eredményezi - közölték.
A liberális párt azon döntése, hogy kilépnek a koalícióból, 42 százalékos támogatottságot élvez; ez egy százalékkal magasabb az ellenzők arányánál; az SZDSZ döntése a megkérdezettek felének szemében nem változtatta meg a kisebbik koalíciós pártról élő képet, míg 35 százalékuk szemében rontotta, százból hatéban pedig javította azt.
A kutatás rendszeresen mért közéleti indexe - amely azt mutatja, "mit gondolnak az emberek, hogyan mennek a dolgok az országban" - az őszödi beszéd és az azt követő események óta 25 és 30 pont között mozgott, áprilisban azonban 21 pontos értéket mutatott.
Ez "minden eddiginél alacsonyabb, s jól érzékelteti, hogy a kormányválság milyen mértékben nyomja rá bélyegét az általános közhangulatra" - áll a felmérés összegzésében, amely szerint a százfokú skálán mért eredmény "igen széles körű elégedetlenséget tükröz, ami megmutatkozik abban is, hogy a megkérdezettek 73 százaléka közepesnél rosszabb osztályzatot adott, míg annál jobbat csupán 3 százalék".
"A hozzám legközelebb állók, Kővér László és Fodor Gábor velem együtt egyfajta szociálliberális meggyőződésűek.
A Századvég című lapunknál ugyanakkor dolgoznak olyan reformkommunista szerkesztők is, mint Stumpf István és Wéber Attila.
Őket változatlanul barátaimnak tartom, de egyszersmind politikai ellenfeleimnek is." /1989. augusztus 26./