Nagyobb a szeme mint egy focilabda
Az állatvilág egyetlen más ismert fajának sincs akkora szeme, mint a kolosszális tintahalnak - közölték első vizsgálati eredményeik alapján tudósok, akik az új-zélandi nemzeti múzeumban hozzálátták az eddig kifogott legnagyobb példány lassú felolvasztásáh
2008. május 2. péntek 07:11 - Hírextra
Az antarktiszi partoknál, a Ross-tengerben tavaly februárban kifogott kolosszális kalamájó (Mesonychteuthis hamiltoni) szemének átmérője 27 centiméter, ami nagyobb, mint bármely más állaté a földkerekségen, s lényegesen nagyobb, mint egy futball-labda vagy egy átlagos tányér. A tintahalnak csak az egyik szeme maradt meg, ez viszont teljes épségben, míg a másik tönkrement a tengerből való kihalászás közben. A szemlencse akkora, mint egy narancs. Ez egyetlen olyan kolosszálistintahal-szem, amely épségben ember birtokába került.
A tintahal, amely 8 méter hosszú volt és fél tonnát nyomott a kifogásakor, az eddigi legnagyobb ismert példánya a ritka és titokzatos mélytengeri lábasfejűnek. A véletlenül a halászhálóba keveredett kalamájót eddig lefagyasztva tartották, de hétfőn hozzáláttak nagyon lassú és óvatos felolvasztásához, hogy közelebbről megvizsgálhassák a kevéssé ismert élőlényt. Jelenleg egy vegyi fürdőben tartósítják, a végső cél pedig az, hogy egy formaldehiddel teli, 7000 literes tartályban közszemlére tegyék.
A tintahal belsejét endoszkóppal vizsgáló kutatók megtalálták a petefészket is, benne több ezer petével, vagyis nőstény példányról van szó, amely valószínűleg nagyobbra nő a hímnél. A kutatók feltételezése szerint egy kolosszális tintahal mérete elérheti a 14 métert is.
A gyomortartalom vizsgálata arra utal, hogy a kifogott kalamájó főleg hekkel táplálkozott. A tintahalak képesek akár 2 kilométer mélyre is alámerülni és kíméletlen vadász hírében állnak. - A szemgolyó mérete alapján a kolosszális tintahal "vizuális ragadozó" lehetett - mondta Steve O'Shea, a kutatás egyik vezetője, aki a szemlencsét "fenomenálisnak" nevezte.
Forrás: MTI