Az önkormányzati és területfejlesztési tárca vezetője elmondta, hogy a rendszer a politikai meg nem egyezés csapdája miatt még mindig a pubertáskor nehézségeivel küszködik, ezért megegyezésre kell törekedni.
Több kérdésben ez sikerülhet is, ezek közé tartozik az önkormányzati testület létszámának csökkentése. A nagyobb városok esetében az ésszerű keret kialakítása zökkenő nélkül megvalósítható, amivel költségeket lehet megtakarítani. A kisebb településeknél ez kevésbé tud zökkenőmentes lenni - tette hozzá.
Ugyancsak hamarosan megegyezés születhet az úgynevezett csörögi példa alapján a kötelező önkormányzati feladatok bírósági úton való érvényesítésére tett javaslat ügyében - utalt rá a miniszter.
Mint emlékezetes, Csörögön a helyi önkormányzat nem tudta a gyerekek beiskolázását megoldani, más települést kért fel erre, ami végül oda vezetett, hogy a kisiskolások kötelező oktatása veszélybe került.
Szükség lenne a polgármesterek jogállásának erősítésére is - jelezte a miniszter. A jelen gyakorlat szerint ugyanis a testület szembehelyezkedhet a település első emberével, blokkolhatja a fejlesztési törekvéseket, aminek sokszor a falu vagy a város közössége látja kárát.
Az anomáliák sorába tartozik a jegyzők szerepe is - állapította meg a miniszter. A jegyzők mintegy 2.500 különböző feladatköréből 1.000-nél is több az állami teendők közé tartozik, ám az államnak nincs lehetősége a számonkérésre. Ezért a javaslat szerint jogkört alkotnak a jegyzői munka állami minősítésére is - hívta fel rá a figyelmet a tárca vezetője.
Derültséget keltett a hallgatóság körében Bajnai Gordon kijelentése, amely szerint a kormánynak nem áll szándékában pénzt kérni az önkormányzatok kasszájából, hiszen ott már nincs is kivehető forrás.
Szót ejtett a miniszter arról is, hogy a következő években 1.500 milliárd forintnyi uniós forrás érkezik megrendelésként az építőiparhoz, s ebből az összegből egyebek mellett települési központokat korszerűsítenek, iskolákat, egészségügyi intézményeket újítanak meg.