Mint Kazimierz Nycz varsói érsek ugyancsak a liberális lapban nyilatkozva elmagyarázta, régi katolikus hagyomány, hogy a boldoggá és szentté avatott személyek ereklyéit elküldik a világ minden tájára. Egyes lengyel egyházi emberek ennek megfelelően szeretnének településük számára ereklyét szerezni II. János Pál földi maradványaiból is. "Sokaknak látható jelekre van szükségük, hogy hitüket elmélyítsék" - mondta ezzel kapcsolatban Piotr Sadkiewicz atya, a lesnai zarándokhely papja.
Tadeusz Pieronek püspök nemrég hangot adott annak az elképzelésnek, hogy II. János Pál szívét a Wawel-székesegyházban, az egykori krakkói királyi vár híres templomában, a régi lengyel királyok temetkezési helyén temessék el. Lengyelországban régi szokás elhunyt jeles személyiségek szívét egy-egy templomban külön eltemetni: így tettek Fryderyk Chopin zeneszerző vagy Wladyslaw Reymont író szívével is.
A Corriere della Sera című olasz lap egyik cikkében ezzel összefüggésben "ósdi, pogány szokást" emlegetett.
A lengyel katolikus egyház liberális szárnyának képviselői elutasítják a néhai II. János Pál pápa ereklyéinek kultuszát. Wojtyla végrendeletében azt a kívánságát fogalmazta meg, hogy testét koporsó nélkül temessék el a földben. Nycz érsek nyilatkozatában azt mondta, nem akar spekulációba bocsátkozni arról, vajon a néhai pápának ez az óhaja ereklyéinek jövendő felhasználása ellen irányult-e. Adam Boniecki, a Tygodnik Powszechny című liberális szellemiségű katolikus hetilap főszerkesztője szerint viszont egyértelmű a pápai végrendelet üzenete: "Az elhunyttal való beszélgetésnek lelki síkon kell történnie, nem a csontokkal kell párbeszédet folytatni".