Ellenzéknek és kormánynak is bármit meg lehet szavazni a parlamentben, anélkül, hogy a koalíció vádjával lehetne őket illetni. A miniszterelnök megválasztása és a költségvetés elfogadása azonban kivételt jelent - fogalmazott Dávid Ibolya az MTI kérdésére válaszolva.
Kifejtette: Európában ez két olyan bizalmi szavazás, amelynek résztvevői közös politikai felelősséget viselnek, a támogatók koalíciós partnerek. Az MDF elnöke szerint pártja a következő időszakban is betartja az írott és íratlan szabályokat.
Kérdésre válaszolva az SZDSZ ellenzéki szerepével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az "átmenet, határeset: kinn is vagyok, benn is vagyok". Dávid Ibolya úgy látja, nem lehet komolyan beszélni az SZDSZ ellenzékiségéről, már csak azért sem, mert a minisztereket ugyan visszavonták a kormányból, delegáltjai nem léptek vissza sem a külszolgálatból, sem az igazgatóságokból, felügyelő bizottságokból, köztestületekből.
"Ami terhes volt a kormánypártiságból, abból köszöni szépen nem kér, ezt üzente a Szabad Demokraták Szövetsége. Ami meg előnnyel jár pénz, hatalom, paripa és egyéb vonatkozásában, azt pedig szívesen elfogadja" - fűzte hozzá Dávid Ibolya.
Mint mondta, az MDF vezetésében nem vetődött fel a gondolat, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a miniszterelnök ellen. Ehhez az ellenzéki pártoknak közösen egy új miniszterelnök-jelöltet is meg kellene nevezni és egy közös programban megállapodni.
Dávid Ibolya szerint ugyanakkor új miniszterelnök kell, mert Gyurcsány Ferenc körül "elfogyott a levegő" és nincs abban a helyzetben, hogy értelmes áldozatvállalást kérjen az állampolgároktól. "A március 9-iki népszavazás feltetet az i-re a pontot" - mondta az MDF elnöke.