A jubileumi rendezvény egyik legfontosabb újdonságának nevezte a "Legvitézebb katona" című, első ízben meghirdetett irodalmi pályázatot, amelyre több mint félszáz történet érkezett.
A pályázaton katonaviseltek és barátaik is részt vehettek, a legfiatalabb történetíró 20 éves, a legidősebb csaknem 90 esztendős. A pályamunkákban érdekes katonatörténetek elevenedtek meg: volt, aki nagyapjáról írt, volt, aki második világháborús emlékeiről, s olyan is, aki 1956-os visszaemlékezéssel pályázott, de sokan írták meg az 1960-70-80-as években szerzett katonaélményeiket - sajátos humorral.
Ezek - mint az ezredes hozzátette - sajátos kordokumentumok, amelyeket várhatóan füzet formájában megjelentet a hajdú-bihari önkormányzat. Jövőre a határon túl élők is részt vehetnek majd a pályázaton.
Papp Gyula elmondta azt is, hogy a május 30-án kezdődő, háromnapos rendezvényen "hadi-tortúra" és más programok keretében idézik meg a névadó, Simonyi ezredes - ahogy egykor mondták: Simonyi óbester - emlékét.
"Néhány napra felélesztjük azt a katonát, aki közel 200 éve megmutatta, mit tehet békében egy városért egy katona" - mondta Papp Gyula ezredes.