Már a legkisebbeknek is van szomjúságot jelző reflexe - mondta Jennifer Anders, a központ egyik sürgősségi gyerekorvosa. Ilyenkor a legjobb ital számukra az anyatej, vagy az arra leginkább hasonlító folyadék, a tápszer.
Mivel a babák veséje még nem elég érett, a túl sok víztől testük nátriumot veszít és vízvisszatartás alakul ki. A nátriumhiány hatással van az agyi aktivitásra, ezért a vízmérgezés első jelei közt lehet a csecsemők ingerlékenysége, álmossága és egyéb mentális jelek. A tünetek közé tartozhat az alacsony testhőmérséklet (36,1 Celsius fok alatt), az arc puffadtsága, vagy duzzadtsága és rohamok.
A tünetek nagyon enyhék lehetnek, ezért a szülők már csak a rohamokra figyelnek fel általában. Ha ilyenkor a kicsik azonnali orvosi ellátást kapnak, a rohamnak nagy valószínűséggel nem lesz hosszan tartó kihatása.
A hat hónaposnál kisebb csecsemők italai közül a vizet teljesen ki kellene iktatni - állítja Anders. A szülőknek érdemes elkerülniük azt is, hogy túlhígított tápszereket és a gyerekeknek szánt, elektrolitokat tartalmazó italokat itassanak a csecsemővel.
Nagyobb csecsemőknél és kisdedeknél már lehet helye a kisebb mennyiségű vízfogyasztásnak, például szorulás, vagy hőség esetén, ám ezt is ajánlott egyeztetni a gyerekorvossal. Az egyszeri adag ne haladja meg ilyenkor sem a 30-55 grammot, tanácsolják a szakemberek.
Ha vízmérgezés jeleit, vagy rohamot tapasztal a szülő kisgyerekénél, azonnal forduljon orvoshoz - tanácsolta Anders.