Siker a fiatal tudósok olimpiáján
Spohn Márton, a budapesti Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnázium diákja 3. díjat nyert Atlantában, a fiatal tudósok olimpiáján, amelyet az idén 59. alkalommal rendeztek meg az Egyesült Államokban - tudatta csütörtökön a Magyar Innovációs Szövetség az
2008. május 22. csütörtök 17:13 - Hírextra
Az INTEL nemzetközi tudományos és műszaki verseny, amelyet évente más-más amerikai városban rendeznek meg, a világ legnagyobb ifjúsági tudományos és műszaki seregszemléje a 15-21 év közötti korosztály számára. A május 11-16. között a Georgia-állambeli Atlantában rendezett megmérettetésen 1500 különböző nemzetközi versenyen győztes tudományos és mérnöki projekt szerepelt.
A Magyar Innovációs Szövetség szervezésében és támogatásával Spohn Márton, az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny győztese és az EU Fiatal Tudósok Versenyének első díjasa vett részt.
A magyar versenyző projektjében a növények kártevők elleni védekezését vizsgálta. Spohn Márton magyarázatot adott arra, hogyan tudja a növény időben és koncentráltan felszabadítani önvédelmi vegyületeit, annak ellenére, hogy azok lassan termelődnek.
A Magyar Innovációs Szövetség közleménye a kutatás jelentőségével kapcsolatban rámutat, alkalmazása révén jelentősen csökkenhet a környezetkárosítás, mivel feleslegessé válik a növényvédő szerek, permetek használata.
Spohn Márton egyike a Kutató Diákok Szövetsége (KutDiák) keretei közt, neves tudósok mentori támogatásával kutató ifjaknak. A növények kártevőkkel szembeni önvédelméről folyó kutatásairól egy februári interjújában a távirati irodának elmondta: "célom a jelenség
kémiai hátterének vizsgálata a szakirodalom és kísérletek segítségével."
A növények önvédelmét a furanolabdánok elnevezésű szerves vegyületcsalád látja el. Ezek reakcióit vizsgálja a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnázium diákja az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A gyakorlatban ez növényi kivonatok kromatográfiás és spektroszkópiás elemzését jelenti, számítógépes modellszámításokat, valamint mikroszkópos szövettani vizsgálatokat.
"Az elvégzett vékonyréteg- és gázkromatográfiás vizsgálatok során azonosítottam az egyes növényekben található furanolabdánokat, megfigyeltem szintézisük utolsó lépését" - magyarázta Spohn.
Spohn amellett, hogy éli a középiskolások szokásos életét, tudományos konferenciákon, nemzetközi tudományos táborban vesz részt, szakcikket ír. Szabadidejében sem szakad el a természettől, szívesen túrázik, úszik. Idén esedékes érettségije után reményei
szerint az ELTE biológus szakán folytathatja tanulmányait.
A KutDiák mozgalma 1996-ban indult, mára mintegy ötezer középiskolás dolgozik benne kiválasztott mentora támogatásával kutatóhelyek százain.
Forrás: MTI