Meghallgatná a Fidesz Simor Andrást
A Fidesz az alapkamat emelése ügyében a jegybankelnök meghallgatását kezdeményezi a költségvetési bizottságban - mondta Varga Mihály, a testület fideszes elnöke hétfőn újságíróknak.
2008. május 27. kedd 06:39 - Hírextra
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal, 8,50 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén.
A Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője a döntésre reagálva azt mondta: egyre inkább érezhető, hogy ez a jegybanki alapkamat-emelés súlyosan érinti magyar államháztartást, hiszen növekednek az államadósság kamatkiadásai, így egyre nehezebb helyzetbe kerül a gazdaság. Hozzátette: ennek elsődleges oka nyilvánvalóan a kormány rossz gazdaságpolitikája, de mindenképpen szükségesnek tartják a Monetáris Tanács vezetőinek meghallgatását arról, mik a meredek jegybanki kamatemelés okai, és mi várható ezután, a kamatok meddig emelkedhetnek még.
Mint mondta, már felvette a kapcsolatot Simor Andrással, és úgy tűnik, hogy a jövő kedden sor kerülhet a jegybankelnöknek és alelnökeinek a meghallgatására.
Arra a felvetésre, hogy a Fidesz mit tartott volna szerencsésnek, Varga Mihály azt mondta: arra szeretnének választ kapni, hogy ez a kamatemelés mennyire következik a rossz kormányzati gazdaságpolitikából, és mennyire az árstabilitást megvalósító jegybanki monetáris politikából.
Mi úgy érezzük, hogy a rossz gazdaságpolitika tovább növeli a kamatokat és árt az országnak, de nem akarjuk megelőlegezni ennek a meghallgatásnak az eredményét - tette hozzá.
A Fidesz gazdasági kabinetje hétfőn délután tartott ülést, amelyen Orbán Viktor pártelnök is részt vett, és amelyen foglalkoztak a kamatemelés ügyével is - mondta a fideszes politikus.
Hozzátette: úgy érzik, hogy ez a kamatemelés most már olyan szintet ért el, ami jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdaság növekedése messze elmarad az európai vagy akár a szomszéd országok növekedésétől is.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanács a kamatemelésről kiadott közleménye szerint a monetáris tanács továbbra is úgy látja: a magyar gazdaságot visszafogott növekedés és a belföldi, valamint nemzetközi eredetű költségsokkok hatására az inflációnak a korábban vártnál lassúbb csökkenése jellemzi.
A monetáris politikát már rövid távon is jelentős felfelé mutató kockázatok terhelik, ennek is szerepe volt a kamatemelési döntésben. A monetáris tanács elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél mellett, és meg kívánja előzni az inflációs sokkok áttételes hatásait.
Forrás: MTI