Benkovics Gyula, aki egyben Pécel polgármestere, elmondta, hogy a Szadánál eredő, 7 települést érintő, összesen 28 kilométer hosszú patak Budapesten a 13. kerületben ömlik a Dunába. Valaha nagy jelentősége volt, királyokat választottak meg az árterületén elterülő Rákos mezején összesereglett ősök. Az elmúlt évtizedekben azonban mostohán kezelték, a medret például sok helyen betonlapokkal bélelték ki, a part mentét elhanyagolták, a vizet szennyezték, ezáltal a hajdan gazdag élővilág elsorvadt, eltűnt belőle többi között a halak nagy része és rákot is ritkán lehet benne fellelni. Most ezen a helyzeten kíván változtatni a patak által érintett települések képviselőiből alakult ad hoc bizottság - tette hozzá.
Az elképzelés szerint az összefogás eredményeként a patakban helyreállítják az ökológiai egyensúlyt. Csak tisztított vizet engednek bele, a betonlapokat a mederből felszedik, helyettük a víz és a part természetes kapcsolata megteremtésére, ahol kell, vesszőfonat falat építenek. A partot rendbe hozzák, végig ligetes sétáló, kiránduló, lovas ösvényt alakítanak ki és a biciklizők is erre hajthatnak majd. Ennek jegyében például Pécelen hamarosan el is készül a patak mentén egy 4 kilométer hosszú kerékpárút.
Mindezek megvalósítására az érintett önkormányzatok - Szada, Gödöllő, Isaszeg, Pécel, Rákoscsaba, Rákoskeresztúr, Angyalföld - az előkészítő tanulmányhoz egyeztetik elképzeléseiket, számba veszik a helyi természeti, kulturális értékeket, hogy mindez összhangba kerülve, közös pályázattá állhasson össze. Így nagyobb az esély EU-s források elnyerésére. Végső cél, hogy a Rákos-patak mentén a főváros és az agglomeráció egy új, az élet minőségét javító rekreációs parkká, idegenfogalmi vonzerővé váljon - hívta fel rá a figyelmet Benkovics Gyula.