Ezután a berlini szenátus meglehetős könyörtelenséggel elhatározta, hogy a matematika érettségit a főváros 346 középiskolájában - 28 ezer berlini diák számára - június 23-án megismétlik. Ezzel párhuzamosan a szenátus feljelentést tett a tételeket kiszivárogtató ismeretlen tettes ellen, s a rendőrség megkezdte a nyomozást.
Jürgen Zöllner, az önálló tartománynak számító német főváros oktatási minisztere egy pénteki nyilatkozatban azt hangoztatta: a hatóságoknak abból kell kiindulniuk, hogy a diákok egy része "túlzottan" is felkészülhetett a vizsgára. A szociáldemokrata Zöllner elismerte, hogy a kiszivárogtatás csatornájáról egyelőre sejtelmük sincs, így nem lehet tudni, vajon a tételeket közvetlenül az érettségi előtt bocsátották áruba, vagy már korábban nyilvánosságra kerültek.
A berlini törvényhozás ellenzéki frakciói élükön a konzervatív CDU-val úgy vélték, hogy a botrányban a pedagógusok is érintettek, mivel érdekeltek abban, hogy lehetőség szerint eltussolják az iskoláikban uralkodó katasztrofális helyzetet, a pedagógia hiányosságait.
A szülők egyesülete ugyanakkor a leghatározottabban elutasította az érettségi megismétlését. Az egyesület azzal érvelt, hogy a tételek idő előtti nyilvánosságra kerülése a szenátusi oktatási hatóságok bűne, s ezért - úgymond - nem büntethetők a diákok. A szülők követelték annak megvizsgálását, vajon a szenátus elrendelheti-e az érettségi megismétlését.
Hasonló felháborodással fogadták a döntést azok a diákok is, akik - mint fogalmaztak - nem tartoznak a csalók táborába. Felháborítóník tartják, hogy ismét kitennék őket a vizsgai stressznek, miközben egyáltalán nem "sumákoltak". Az interneten keresztül tiltakozó akciót hirdettek, ennek keretében pedig tüntetést a berlini városháza elé.
Értesülések szerint a matematika érettségi előtt egyes helyeken 10-15 euróért (2500-3700 forint)lehetett hozzájutni a tételekhez. De csak a feladatokhoz, a megoldásokhoz állítólag nem.