A terényiek mellett Bokorról, Kecskédpusztáról, Keszegről és Egerből is érkeznek állattartók a harmadik kecskesajtfesztiválra, a látogatók idén már a birkasajtot is megkóstolhatják.
A délelőtti konferencián szó lesz többek között a gidák itatásos neveléséről, a kecskék egészségvédelméről, a kecsketenyésztés problémáiról, és a vidékfejlesztés lehetőségeiről, ebéd után pedig konzultációkat folytatnak a szakemberek és a régi-új ismerősök.
Mucsina Gyula tavaly még közel 200 kecske tulajdonosaként mutatkozott be termékeivel a fesztiválon, egy év alatt 130 körülire apadt az állomány. A problémákat ő abban látja, hogy a pályázatok a "nagyoknak" szólnak, miközben az üresen álló legelők tönkremennek.
Terényben régen több száz tehenet tartottak és a mai egy helyett négy birkanyáj is volt - mondta.
A piaci lehetőségekkel is baj van a szervező szerint, mert a kecskehúsra az ismeretség hiánya miatt nincs kereslet, a sajtra viszont lenne, de az árusítást megnehezíti egy jogszabály, az őstermelők ugyanis csak végfogyasztóknak árusíthatnak.
Mucsina Gyula szerint a törvényt úgy kellene módosítani, hogy üzleteknek is árusíthassák is a sajtot a tenyésztők. Ezt a problémát is megvitathatják az állattartók a meghívott Nógrád megyei országgyűlési képviselőkkel.