Az osztrákok a javunkat akarják
Rövid távon semmi nem változik a magyar tőzsdén - hangsúlyozta a portfolio.hu-nak adott interjúban a bécsi tőzsde vezérigazgatója. Michael Buhl hozzátette: befektetésük éppen a magyar tőkepiac fejlődésébe vetett hitüket bizonyítja.
2008. június 20. péntek 18:48 - Hírextra
Mi változik a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) életében most, hogy a Bécsi Tőzsde 37 százalékra növelte a részesedését - kérdezte a portfolio.hu az utóbbi vezérigazgatóját. Michael Buhl szerint
"rövid távon semmi".
"Ez biztos, hiszen eddig is a BÉT-et tulajdonló konzorcium vezetői voltunk és ezután is azok leszünk" - hangsúlyozta.
A középtávú elképzelésekrőlBuhl azt mondta, hogy egyszerűbbé szeretnék tenni a BÉT-en belüli döntéshozatalt, tárgyalnának minden érintettel arról, hogy milyen lehetőségek vannak a kereskedési rendszerek egységesítése terén, próbálkoznak majd a termékek közös értékesítésével. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy mindezt konszenzusos alapon kívánják elérni. "A lényeg, hogy együtt, közösen fejlesszük a magyar tőkepiacot, mert mindenkinek ez az érdeke" - jelentette ki.
Az interjúban természetesen szóba került a "legforrób" téma, a MOL és az OTP korábbi közös levele, illetve annak a lehetősége, hogy a két cég kivezeti részvényeit a BÉT-ről, ha nem érik el céljaikat. Erre reagálva Buhl leszögezte, pontosan tudják, hogy "a MOL és az OTP a BÉT két húzópapírja, belőlük él gyakorlatilag a tőzsde és az összes brókercég. Nagyon komolyan kezeljük a kérésüket, folyamatos kapcsolatban vagyunk a két társaság képviselőivel, volt már egy személyes találkozónk is Bécsben a közelmúltban és azt gondolom, hogy hamarosan meg fogunk tudni egyezni minden kérdésben."
Miért negatív a visszhang?"Befolyásunk erősödése azért kapott negatív visszhangot, mert a magyar sajtó ilyet adott neki, aminek okát viszont én magam sem értem" - mondta a vezérigazgató a tranzakció magyarországi fogadtatását firtató kérdésre reagálva.
A Bécsi Tőzsde eddig is a BÉT-et tulajdonló osztrák konzorcium vezetője volt és most is az, mindössze a konzorcium szerkezetében történt változás - vélekedett.
"Ha nem akarnánk fejleszteni a magyar tőkepiacot, és nem hinnénk a jövőjében hosszú távon, akkor nem fektettünk volna bele újra ekkora összeget, ezen pedig nem tudom, mit lehet negatívan értékelni" - mondta.
"Miért vinnénk el innen bármit, amikor azzal a saját befektetésünk értékét rombolnánk - nyugtatta a kétkedőket. Hangsúlyozta: a csütörtöki igazgatósági ülésen éppen azért választották meg Mohai Györgyöt vezérigazgatónak, mert hisznek a csapatban, és segíteni szeretnék őket részvényesként és a bécsi tapasztalataik átadásával is.
"Abban vagyunk érdekeltek, hogy új cégeket hozzunk be a parkettre, hogy új prompt-, határidős és opciós termékeket fejlesszünk, hogy behozzuk az állampapír-kereskedelmet a tőzsdére és hogy növeljük a BÉT bevételeit.Figyelő szemüket Prágára is vetikA bécsi tőzsde vezérigazgatója úgy vélekedett: egyáltalán nem lehet meglepő senki számára sem, hogy megvették a UniCredit Bank több mint 25 százalékos részesedését, mivel már régóta szerették volna növelni tulajdoni arányukat a magyar tőzsdében. Most adódott a helyzet, a már többször megkeresett UniCredit hajlott az eladásra.
Hozzátette: nem titok, hogy tovább szeretnék növelni részesedésüket a BÉT-ben, és a magyar mellett a prágai tőzsdében is, amelynek tulajdonosaival szintén folytatnak tárgyalásokat. A BÉT részvényeinek áráról nem nyilatkozott, mint mondta: ez üzleti titok. Sajtóinformációk egyébként részvényenként 9000 forintos árról szólnak, több szakértő úgy látja, jó áron jutott hozzá a bécsi börze a magyar tulajdonrészhez.
Michael Buhl szerint a nagy bankházak megjelenése az osztrák börzén egyértelműen sikersztorinak nevezhető, forgalom- és piacnövekedés lett az eredménye. Ezt szeretnék a magyar piacon is. Középtávon szükséges lesz az osztrák és a magyar kereskedési rendszerek harmonizálása, amely akár a magyar, akár az osztrák rendszer leállításával is járhat, de hogy melyikkel, az még nem eldöntött kérdés - mondta. Mindkettőnek van előnye és hátránya is - tette hozzá a bécsi vezérigazgató.
Forrás: InfóRádió