Ma van a Magyar Szabadság Napja
Minden évben június utolsó szombatján, az idén június 28-án emlékezünk meg arról, hogy Magyarország a szovjet csapatok kivonásával 1991-ben újra szabad, független állam lett.
2008. június 28. szombat 10:08 - Hírextra
Ma a magyar polgármesterek világtalálkozója keretében 18. alkalommal ünneplik meg a Magyar Szabadság Napját. Az ünnep alkalmával nyújtják át a Magyar Szabadság Napja díjat, amelyet az idén Grosics Gyulának, a legendás aranycsapat kapusának ítéltek oda.
Tizenhét éve, 1991. június 30-án fejeződött be hivatalosan a szovjet csapatok kivonása Magyarországról. Az 1990. március 10-én Moszkvában megkötött magyar-szovjet kormányközi egyezmény ezt a dátumot rögzítette a kivonulás befejezéseként, a szovjet alakulatok távozása azonban a tervezettnél két héttel hamarabb megtörtént.
A Magyarországon állomásozó Déli Hadseregcsoport 1990 márciusában kezdte meg kivonulását; a felszereléseket, harcászati eszközöket és a lebontott laktanyák épületelemeit a záhonyi átrakó pályaudvaron létesített katonai rakodóbázison tették át a magyar szerelvényekből a szovjet vagonokba. A több mint egy éven át tartó művelet során a szovjet fél végig tartotta a "menetrendet": a katonák naponta egy-egy szerelvényt indítottak útnak.
A személyi állomány kivonása ezzel párhuzamosan zajlott. Az első, szovjet katonákat hazaszállító katonavonat, amely a Veszprém megyében szolgálatot teljesített harckocsiezred egy gépesített lövész zászlóalját vitte a Szovjetunióba, 1990. március 13-án hagyta el Magyarország területét. A következő 15 hónapban összesen másfél ezer, katonákat és eszközöket szállító szerelvény távozott az országból. Az 1991. június 16-án elindult utolsó katonavonat a felszámolt rakodóbázisok felszereléseit vitte magával.
Az utolsó szovjet katona, Viktor Silov altábornagy, a Déli Hadseregcsoport parancsnoka 1991. június 19-én 15 óra 1 perckor a záhony-csapi hídnál lépte át a magyar határt. Így - 1944. március 19-e óta először - már nem állomásozott idegen katona magyar földön.
Az Országgyűlés 2001. május 8-án elfogadta az ország szabadsága visszaszerzésének jelentőségéről és a Magyar Szabadság Napjáról szóló koalíciós előterjesztést, amely június 19-ét - az utolsó megszálló katona Magyarországról történt távozása emlékére - nemzeti emléknappá, június hónap utolsó szombatját pedig a Magyar Szabadság Napjává nyilvánította.
Forrás: MTI