Miniatűrök elektronzáporban
A fűfélék és az erdei fenyő pollenjeinek felnagyított elektronmikroszkópos képe mellett rovarok és lepkék preparátumait is megtekinthetik az érdeklődők a Magyar Természettudományi Múzeum jövő pénteken nyíló új tárlatán.
2008. július 3. csütörtök 19:34 - Hírextra
A Miniatűrök elektronzáporban című, szeptember végéig nyitva tartó kiállításon az intézmény tudományos munkatársainak elektronmikroszkópos fotóiból és kutatási témáiból nyújtanak ízelítőt - tájékoztatta Árva Anita, a múzeum sajtóreferense az MTI-t csütörtökön.
A mintegy nyolcvan felnagyított fényképen az érdeklődők megtekinthetik egyebek mellett a fűfélék, az erdei fenyők pollenjeit, de találkozhatnak rovarok és lepkék preparátumaival is.
A sajtóreferens hangsúlyozta: a tárlat érdekessége, hogy az elektronmikroszkópos felvételek révén a közönség betekintést nyerhet abba a világba, amely a szemek előtt eddig rejtve maradt, majd a fotók megtekintése után a látogatók kézi nagyítók, hagyományos fénymikroszkóp és sztereomikroszkóp segítségével összehasonlíthatják a teremben elhelyezett kicsi rovardoboz tartalmát a pásztázó elektronmikroszkóp képeivel.
A pásztázó elektronmikroszkóp az a műszer, amely megdöbbentő részletességgel képes feltárni a természet szabad szemmel nem látható formagazdagságát, így segítve a természeti jelenségek jobb és pontosabb megértését - tette hozzá.
A sajtóreferens elmondása szerint az érdeklődő közönség a kutatási munkák részleteibe is betekintést nyerhet; egyebek mellett értesülhet a Szent Anna-tó földtörténeti kormeghatározásáról üledékből vett minta alapján, a tücskök ciripelő szerveinek működéséről vagy a vashiányos vérszegénység állapotáról múmiából vett csontszövetek alapján.
A kiállítás keretén belül szeptember 18-án az intézményben szakmai napot tartanak, amelyen a kiállítás anyagához kapcsolódó interaktív bemutatókkal várják az érdeklődőket, akik így szakavatott kutatók segítségével tekinthetnek bele a fénymikroszkópba.
Forrás: MTI