2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Thürmer harcra buzdít

Minden hatalmat el lehet mozdítani, és mi el fogjuk ezt a hatalmat mozdítani - mondta Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke a Kádár János halálának 19. évfordulóján a fővárosi Fiumei úti sírkertben tartott megemlékezésen.
2008. július 5. szombat 15:14 - Hírextra
Ez "harc nélkül nem megy. Megkezdtük a harcot, és tudjuk, hogy megéri" - mondta mintegy ezer fős, javarészt idősek alkotta hallgatósága előtt a pártelnök. Utalt arra, hogy bár nem pártja kezdeményezte a március 9-i népszavazást, a vasúti szárnyvonalak bezárásáról szóló döntés visszavonását, vagy azt, hogy ne adják magánkézbe az egri kórházat, de mivel csatlakoztak ezekhez, a sikert a sajátjuknak is tekintik.

"Kádár azt mondta a magyarnak: lakjál jól, egyszer élsz! Gyurcsány azt mondja: dögölj éhen, az is kevesebbe kerül az országnak" - mondta az ünnepség többi szónokához hasonlóan a pártelnök.
A megemlékezés ideje alatt, pár lépésre a temetőkaputól hurkapálcikára applikált vörös zászlót kínáltak hetven forintért, valamivel odébb egy szál vörös szegfű száz forint volt. Thürmer Gyula Balszemmel című publicisztika-sorozatának harmadik kötetét ötszáz, a másik kettővel együtt ezerötszáz forintért vihették haza az érdeklődők, akik a helyszínen dedikáltathatták is a könyvet a politikussal. A Kommunista kiáltványt ezer forintért árulták a rendezvényen, akárcsak a Munkásőr történetek című kötetet.

Kádár János 1912-ben Csermanek János néven született, kamaszkorában kapcsolódott be az akkor még illegális kommunista mozgalomba; 1945 és 1952 vezető pozíciókat töltött be az időközben állampárttá vált szervezetben. 1952-ben koholt vádak alapján életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték, ám másfél esztendő múlva szabadult, és ismét elindult felfelé a ranglétrán. 1956 októbere és novembere fordulóján Nagy Imre kabinetjének államminisztere volt, majd átállt a forradalmat leverő szovjetekhez és támogatásukkal megalakította a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormányt.

A következő év elején az MSZMP központi bizottságának élére választották, ezt a tisztséget 1988 májusáig töltötte be, akkor a párt elnöke lett. Kádár János 1989. július 6-án halt meg, éppen aznap, amikor a Legfelsőbb Bíróság rehabilitálta Nagy Imrét és halálraítélt társait.

Kádár János sírját tavaly május másodikán hajnalban ismeretlenek felnyitották, és magukkal vitték a politikus földi maradványainak egy részét, valamint a felesége hamvait tartalmazó urnát. A rendőrség november 29-én szüntette meg az ügyben a nyomozást.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását