Amerika segít
Az Egyesült Államok anyagi támogatásával viszik vissza Oroszországba a Budapesti Kutatóreaktorból - erről írt alá megállapodást April H. Foley amerikai nagykövet és Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára kedden Budapesten.
2008. július 8. kedd 17:25 - Hírextra
Az egyezmény része annak az együttműködésnek, amelyet a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az USA és Oroszország kötött; célja, hogy a világ összes kutatóreaktorában átálljanak a nagy- helyett a kisdúsítású fűtőelemek használatára - tájékoztatta a Külügyminisztérium szóvivője, Szelestey Lajos közleményben az MTI-t.
Ezzel tovább növelhető a világ nukleáris biztonsága és csökkenthető a nukleáris anyagok nem békés célú felhasználásának lehetősége - olvasható a kommünikében.
A szóvivő hozzátette: a szovjet tervezésű kutatóreaktorok Szovjetunióban, illetve Oroszországban gyártott nagydúsítású fűtőelemeit Oroszország veszi vissza és dolgozza fel.
Mint írta, a szállítást az amerikai fél finanszírozza és segít abban is, hogy a Budapesti Kutatóreaktor a jövőben kisdúsítású uránt tartalmazó fűtőelemekkel üzemelhessen.
Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója az MTI megkeresésére elmondta: 4-5 milliárd forint közötti az az összeg, amellyel az USA támogatja az elhasznált nukleáris fűtőelemek Oroszországba szállítását.
Az egész programra azért van szükség - folytatta -, mert ezeket a - budapesti és a hozzá hasonló - kutatóreaktorokat korábban világszerte nagydúsítású uránüzemanyag használatára tervezték; ám az ilyen uránból akár atombombát is lehet készíteni.
Az amerikai kormány ezért elindított egy fenyegetettséget csökkentő kezdeményezést, és komoly anyagi segítséget nyújt mind a fűtőelemek visszaszállításához, mind pedig az átálláshoz a kisdúsítású uránt tartalmazó fűtőelemekre - tette hozzá Rónaky József.
Kitért arra is, hogy a Budapesti Kutatóreaktor Magyarország legnagyobb, legértékesebb kutatási berendezése, a Magyar Tudományos Akadémia Atomenergia-kutató Intézete üzemelteti.
Forrás: MTI