Kórusolimpia
A grazi Stadthalle a központi helyszíne az ötödik World Choir Games-nek, amelyen 440 kórus mintegy 800 koncertje hallható szerdától tíz napon át; a nemzetközi kórusolimpián 35 csoport képviseli Magyarországot - tájékoztatta a rendezvény nyitónapján Holler
2008. július 9. szerda 17:43 - Hírextra
A karmester, aki mellett egy 19 tagú magyar stáb irányítja a kórusolimpia logisztikai munkáit, szervezi a selejtezőket és a döntőket, felidézte, hogy a World Choir Games előzménye húsz évvel ezelőtt, 1988-ban Budapesten jött létre, a Musica Mundi mozgalom egyik fontos eseményeként.
Az újfajta, nagyszabású versenysorozat, amelynek ötödik "kiadása" a mostani tíznapos rendezvény, 2000-ben született meg Ausztriában, Linzben.
A versenyen csak egy olimpiai bajnok lehet, de akár tíz arany, ezüst vagy bronzérmet is kiadnak, ugyanis minden olyan kórus teljesítményét elismerik, amelynek magas színvonalú előadása ezt indokolja - mutatott rá a karmester.
Mivel 93 országból érkezett a majdnem 20 ezer résztvevő, érzékelhető, hogy nagy az érdeklődés az olimpia iránt - jegyezte meg Hollerung Gábor. A találkozás, a tanulás lehetősége Ázsiától Dél-Amerikáig szinte minden kontinensről hozott Grazba énekkarokat.
A kulturális sokszínűség okán nem adtak meg semmiféle kötelező művet, viszont több, úgynevezett formációs kategóriában indulnak a kórusok - a gyermekkartól, a kamarakóruson át a női és férfi karokig, valamint a nagy vegyeskarig.
Tematikus kategóriák is vannak: a szakrálistól a modernig, az a cappellától a hangszerrel kísértig, a dzsessz, a gospel, a folklór és a modern művek tolmácsolásáig. De mindenkinek kell énekelnie egy, nem a saját kultúrájába tartozó, szabadon választott művet.
Magyarország 35 kórussal szerepel az olimpián, ezek között vannak díjazottak, mint például a Lakner Tamás vezette pécsi Bartók Béla Férfikar, amely 2006-ban a kínai Hsziamenben (Xiamen) megrendezett eseményen a férfikórus kategóriában nyert.
Hollerung Gábor emlékeztetett arra, hogy Lakner Tamás a kínai győzelem után javasolta: 2010-ben, az Európa Kulturális Fővárosa program évében Pécs rendezze a versenyt.
Mivel azonban a szervezők semmiféle visszajelzést nem kaptak arról, hogy Pécs kom
olyan gondolná a részvételt, elálltak ettől az ötlettől, és a 2010-es kórusolimpia helyszíne ismét Kína, Sao-hszin (Shaoxing) lesz.
Forrás: MTI