Talán idén már nem
Nem számít idén az áramár emelésére a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója. Mártha Imre az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: ha a világpiacon tovább drágul a gáz és az olaj, akkor az árakat megállapító Energia Hivatal nem tudja elkerülni az
2008. július 22. kedd 10:39 - Hírextra
A villamos energia ára nem függetleníthető a primer energiahordozók - az olaj, a földgáz, a szén vagy az uránérc - árától. Magyarországon erre a legdrasztikusabban az elmúlt időszakban jelentősen emelkedő gázár hat, hiszen az áram 30-35 százalékát állítják elő gáz felhasználásával - mondta a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.
Ha a primer energiahordozók tovább drágulnak, a Magyar Energia Hivatalon nagyon nagy lesz a nyomás annak érdekében, hogy az áram ára emelkedjen - tette hozzá Mártha Imre, megjegyezve: ez idén talán még elkerülhető.
A januári piacnyitás nyomán az országos energiatermelés összetétele, struktúrája nem változott, ám megszűnt az a régóta fennálló közüzemi rendszer, amelyből a fogyasztók szabadon ki-, vagy beléphettek. Ma már az uniós szabályok kizárólag a lakosságot, illetve a kis üzleti szférát engedik megvédeni a piaci hatásoktól - magyarázta az MVM vezérigazgatója.
Mártha Imre hozzáfűzte: az országgyűlés nemrégiben módosította a villamos energia törvényt, és a védett kört megnövelte, vagyis január elsejétől minden olyan fogyasztó, aki háromszor 63 amper összcsatlakozásnál kisebb teljesítménnyel rendelkezik, e csoportba tartozik, ahol az árak jóval alacsonyabbak, mint a piaciak.
Trükközés
A Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója szerint a céget tízmilliárd forintos nagyságrendben érheti veszteség az úgynevezett ársapka alkalmazása miatt.
A villamos energia törvény alapján ugyanis a Magyar Energia Hivatal, függetlenül a mindenkori ártól és költségektől, arra kötelezte az MVM-et, hogy egy meghatározott árszint felett nem értékesítheti a villamos energiát. Mártha Imre megjegyezte: így a piaci és a mesterséges ár közötti különbséget a kereskedőtársaságok vágják zsebre.
A lakossági fogyasztóknál ez nem okoz problémát, hiszen a náluk alkalmazandó árakat a Magyar Energia Hivatal a végponton is tudja szabályozni: a kereskedő az áramot annyiért adhatja el, amennyiért a szervezet engedi - magyarázta Mártha Imre.
Probléma a nem védett fogyasztóknál van, hiszen a nekik eladott villamos energia árát senki sem kontrollálja - tette hozzá az MVM vezérigazgatója.
Hogy pontosan mekkora veszteség éri a Magyar Villamos Műveket, csak az októberi áramárveréskor derül ki, hiszen ekkor mutatkozik meg, hogy milyenek az irányadó piaci árak, és ehhez képest milyen korlátozást jelent az ársapka alkalmazása - közölte Mártha István.