A szakállamtitkár az MTI kérdésére elmondta: a kormány döntésének köszönhetően az idén a vidéki főiskolák is viszonylag jól fel tudták tölteni kapacitásukat. Tavaly ugyanis több helyről jelezték, hogy nagyon kevés hallgatót tudtak csak felvenni, s ez finanszírozási problémát okoz.
Manherz Károly elmondta azt is, hogy négy-öt olyan alapképzés van, ami - bár korábban meghirdették - nem tud majd elindulni. Példaként említette a szombathelyi főiskola francia-olasz szakát.
A felvételi ponthatárok meghúzása után a mintegy 97 ezer jelentkező közül 80.924 már biztosan felvételt nyert - mondta el Kerekes Gábor, az Educatio Kht. vezetője.
Államilag támogatott képzésre összesen 52.618-an, nappali alapképzésre 38.658-an kerültek be, ez utóbbi adat szinte megegyezik a tavalyival. Mesterképzésre 1.943 hallgatót vettek fel az első körben, költségtérítéses képzésre 28.306 diákot. Első helyre a diákok 53,32 százaléka jutott be, államilag támogatott, nappali alapképzésre 45,05 százaléka.
Reiber Gabriella, a Katapult Mentorprogram kommunikációs szakértője közölte: összesen 4.902 felvételiző igényelt többletpontot szociálisan hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzete miatt. Közülük több mint ezerkétszáz azoknak a száma, akik felvételt nyertek és igénybe vehetik a hátrányos helyzetű diákokat felkaroló Katapult Mentorprogram segítségét. Le nem zárult kutatások alapján a programban részt vevő hallgatók között 15 százalék a romák aránya, a tavalyi évre vonatkozóan. Ez a harmincszorosa a 0,5 százaléknak, ami a felsőoktatásban a romák aránya - tette hozzá.
Az Országos Felsőoktatási Információs Központ hivatalos adatai szerint az idén 1.246 felvételt nyert hátrányos helyzetű hallgató került be az Oktatási és Kulturális Minisztérium Katapult Mentorprogramjába. Ez a 2007-es adat háromszorosa, akkor 400-an kezdhették meg úgy felsőfokú tanulmányaikat, hogy mentori segítséget vettek igénybe.
A felvett diákok több mint 50 százaléka 350-400 pontot ért el az új, 480 pontos rendszerben. A hallgatók mintegy felének legalább egy nyelvvizsgája, 36 százalékának pedig legalább egy tárgyból emelt szintű érettségi vizsgája van.
Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke elmondta: az elkövetkező napokban a diákok besorolási döntést kapnak a hivataltól, a levélben felsorolják valamennyi jelentkezési helyüket, s jelzik, felvételt nyertek-e vagy sem. Fellebbezni a hivatalhoz kell, pozitív elbírálásra azonban csak akkor számíthatnak a diákok, ha pontszámítási hiba történt.
Akinek most nem sikerült egyetlen felsőoktatási intézménybe sem bekerülnie, az a pótfelvételin próbálkozhat: 2.200 képzést hirdettek meg a felsőoktatási intézmények, a jelentkezési határidő augusztus 13. A pótfelvételire az is benyújthat kérelmet, aki a tavaszi eljárásban egyáltalán nem jelentkezett. Jelentkezni egy intézmény egy képzésére lehet, a jelentkezési lap a felsőoktatási intézményekben érhető el.
A pótfelvételire államilag finanszírozott formában 1.557 mesterképzési és 3.978 felsőfokú szakképzési helyet hirdetnek meg, a többi lehetőség költségtérítéses képzés lesz. A pótfelvételi lehetőségeket a www.felvi.hu portálon teszik közzé.
Manherz Károly azt mondta, arra számít a tavalyi adatok alapján, hogy a pótfelvételik után még 8-10 ezerrel bővül a felvettek száma. Az összes jelentkezőből mintegy négyezren lesznek így azok, akik egyáltalán nem jutnak be.
A szakállamtitkár arra a kérdésre, hogy ha kevesebb jelentkezőből jóval több hallgatót vesznek fel, az nem eredményez-e minőségromlást, azt válaszolta: a színvonalért elsősorban a felsőoktatási intézményeknek kell tenniük, s a kimeneti követelményeket kell erősíteni.