A nagyvállalatoknak jó
Szakemberek szerint a nagyvállalatoknak kedvez, ha a szolidaritási adóhoz hozzányúl a kormány. Veres János pénzügyminiszter a készülő, jövő évi költségvetés kapcsán hétfőn azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy az adóegyszerűsítés például a szolidaritás
2008. augusztus 4. hétfő 15:17 - Hírextra
Ha a jövő évi költségvetésben a kormány csak a vállalkozásokra kivetett szolidaritási adóhoz nyúl hozzá, az leginkább a nagyvállalatoknak kedvez - fogalmazott alig egy hete Zara László adótanácsadó az InfoRádió Adóinfo című műsorában.
A szakember szerint a kis- és közepes vállalkozásoknál a 4 százalékos szolidaritási adó nem nagy összeg. Zara László kiemelte: ahol ez jelentős összeg, azok a multinacionális vállalatok, amelyek átlagban 10-11 százalék társasági adót fizetnek a különféle kedvezményekkel, a nemrég kivetett plusz 4 százalékot nem tudják megkerülni, így átlagban 14-15 százalékot fizettek, tehát a társasági adónak megfelelő szintet, vagyis ha ez megszűnik, ennek ők lesznek elsősorban a haszonélvezői.
Nyilvánvalóan nagyobb egy nagyvállalat lobbiereje is, ezért nem meglepő, hogy éppen ezen a területen tervez egyszerűsítést a kormány - fejtette ki.
A szakember szerint a szolidaritási adó megszüntetése nagyjából 200 milliárd forint kiesést jelente a költségvetésnek. Ha emellett még a különböző, főleg multiknak adott kedvezmények nem szűnnek meg, akkor mindenképpen a nagyvállalatoknak lesz pozitívabb az egyenlege a változtatások után.
A Figyelo című hetilap legfrissebb számában terjedelmes cikket közöl a Magyarországon letelepedett nagyvállalatok támogatásáról. A cikk szerint átláthatatlan és követhetetlen, miért és mekkora támogatásokat kaptak ezek a cégek, a szerzők hozzáteszik, így nem csoda, ha terjed az a városi legenda, miszerint 2011-ig kifutnak a támogatási szerződések, és vagy továbblépnek az adott nagyvállalatok egy másik országba, vagy erős alkupozícióba kerülnek a további kedvezményeket illetően. Ráadásul a cikk szerint az is probléma, hogy a multik a magyar gazdaság egyéb szereplőitől elszigetelten működnek, és a kis- és középvállalkozói szektorral is alig van kapcsolatuk.
A pénzügyminiszter által említett járulékcsökkentés viszont egyértelműen kedvez minden vállalkozásnak, a kérdés csak az, hogy milyen mértékű lehet - az eddigi sajtóhírek 5 százalékról szóltak.
Forrás: inforadio.hu