Nem tyúkeszű a szarka
A szarkák felismerik magukat a tükörben - ezzel olyan képességről tesznek tanúbizonyságot, amilyet mindeddig csak az ember és néhány magasabb rendű emlős privilégiumának vélt a tudomány.
2008. augusztus 18. hétfő 16:20 - Hírextra
Korábban köztudomású volt, hogy az embereken kívül a csimpánzok, az elefántok és a delfinek képesek felismerni saját magukat a tükörben. Német tudósok azonban bebizonyították, hogy - az emlősöktől nagyban különböző aggyal rendelkező - szarkák is rendelkeznek önmagukról efféle tudással.
"Úgy látszik, hogy az ember felé vezető evolúciós út nem olyan különleges, mint gondoltuk. Miután ezt a fajta intelligenciát felismertük az emberszabásúakban, sokan hitték, hogy ez a képesség egyszer alakult ki a törzsfejlődés során, amelynek a végén az ember áll. A madarakkal végzett kutatás azonban azt bizonyítja, hogy ez minimum kétszer történt meg" - mondta a Reuters hírügynökségnek adott interjújában Helmut Prior, a frankfurti Goethe Egyetem pszichológiai intézetének kutatója.
A szarkák éntudatossága terén végzett vizsgálódást egy 2002-es kísérlet is megelőzte, amelynek során felfedezték a varjak meglepő eszközhasználatát, miután az állatok képesek voltak egy darab drótból horgot hajlítani, hogy segítségével kipiszkálják az ételt egy cső mélyéről.
Prior és munkatársai vörös és sárga markerrel jelöltek meg szarkákat olyan helyen, ami csak a tükörből látható az állatok számára. A madarak megpróbálták levakarni magukról a festéket, ezzel bizonyítván, hogy felismerték magukat a tükörben. Hogy meggyőződjenek arról, hogy a szarkák nem csak azért vakaróznak, mert "csináltak velük valamit", néhányukat fekete, a sötét tollakon láthatatlan tintával jelölték meg. A feketével megjelölt madarak nem kaparászták a megjelölt helyet.
A Public Library of Sience Biology című nyílt online folyóiratban megjelent eredmények az agyműködésünkről alkotott alapvető ismereteket kérdőjelezik meg. Korábban azt feltételezték, hogy az éntudat a neocortexhez, vagyis az agykéreg legfejlettebb, az evolúció során legkésőbb kialakult dorzális részéhez kötött képesség.
A szarkák azonban nem rendelkeznek neocortexszel. Az emlősök és madarak legfiatalabb közös őse mintegy 300 millió éve élt, és a neocortexnek ekkor még nyoma sem volt a törzsfejlődésben. Azaz a madarak nyilvánvaló módon más utakon jutottak el a fejlettebb kognitív tulajdonságokig. Prior szerint a papagájok is rendelkeznek bizonyos - eleddig rejtett - intelligenciával, ám az "észbajnokok" a varjúfélék, amelyek közé a szarka és a szajkó is tartozik.
Forrás: MTI