2024. november 22. - Cecília

Továbbra sincs magyar-horvát kormányülés

Néhány héttel későbbre halasztják az eredetileg szeptember 4-re, Pécsre tervezett horvát-magyar együttes kormányülést a horvát fél kérésére. Az immáron harmadik közös megbeszélés időpontját júniusban jelentették be, az első budapesti, majd a tavalyi zágrá
2008. augusztus 30. szombat 17:32 - Hírextra
A pécsi önkormányzatnál pénteken arról tájékoztatták az MTI-t, hogy a Miniszterelnöki Hivataltól kapott, indoklás nélküli értesítés szerint a jövő hétre tervezett ülés elmarad, azt egy későbbi időpontban tartják meg.

Zlatko Mehun, a horvát kormány szóvivője pénteken a horvát Hina hírügynökségnek kijelentette: nincs szó arról, hogy az együttes kormányülés elmaradna, de "a napirend és a pontos időpont még nincs meghatározva". A zágrábi kormányzati tájékoztatási iroda az MTI-vel azt közölte, hogy a témák és az időpont egyeztetése még zajlik.

A távirati iroda magyar kormányzati forrásból szombaton úgy értesült, hogy a szeptember 4-re tervezett együttes ülés elhalasztását a horvát fél kezdeményezte azért, hogy "néhány fontos döntés" megszülethessen addig.

Az MTI úgy tudja, hogy a várt döntés a Mol és az INA olajtársaságok tervezett részvénycseréjéről, valamint a Mol által adott vételi ajánlatról szól. A magyar olajipari cég augusztus 12-én adta be a horvát tőkepiaci felügyeletnek (HANFA) vételi ajánlatát a közkézen lévő 31 százaléknyi INA részvényre. A HANFA augusztus 20-án újabb kiegészítéseket kért a Moltól, amelyet a társaságnak 14 napon belül kell eljuttatnia Zágrábba.

A HANFA csütörtökön nem hivatalosan arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a kért dokumentumok még nem érkeztek meg, de ha kézhez kapják őket, még napokra van szükség az értékelésükhöz. Miután a beadási határidő szeptember 3-a, így a horvát tőkepiaci felügyelet szeptember 4-ig bizonyosan nem tudna érdemben választ adni a vételi ajánlatra.

Mindemellett a horvát kormánynak arról is döntenie kell még, hogy az állami kézben lévő részvényeiből miként értékesíti az Európai Unió elvárásaink megfelelő, maximálisan 25 százalékos tulajdoni rész feletti hányadot. Ivo Sanader kormányfő kedden kijelentette, hogy a privatizáció legvalószínűbb módja az INA és a Mol közötti részvénycsere, amely az ellenzéke szerint gyakorlatilag ajándék lenne a magyarok számára, mert a horvát kormány a világpiaci mozgások miatt az üzemanyagárakat érdemben nem tudná befolyásolni.

Ez a lehetőség szóba került Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és horvát partnere július 10-i dubrovniki kétoldalú megbeszélésén. Akkor újságírókkal közölték: hónapokon belül megállapodás születhet a Mol és a horvát INA olajtársaság közötti részvénycseréről.

Akkori horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány a kezében lévő közel 45 százaléknyi tulajdoni hányadból 14 százaléknyi INA részvényt átadna a Molnak, a magyar társaság részvényeiért cserébe.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását