Adótörvényekről és a parlament feloszlatásáról tárgyalna
Dávid Ibolya szerint az ellenzéki pártok elnökeinek arról kell dönteniük, meg tudnak-e állapodni közös adótörvényben, illetve van-e a közös akarat a parlament feloszlatásának támogatására; az MDF elnöke erről szerdán tájékoztatta az MTI-t.
2008. szeptember 3. szerda 14:46 - Hírextra
"Találkozónk során két témában szükséges közös döntést hoznunk" - írta közleményében Dávid Ibolya. Egyrészt "meg tudunk-e állapodni egy olyan közös adótörvényben, amely megszerezheti a parlament többségének támogatását", illetve "közös megegyezés híján az ellenzéki pártok részéről megvan-e a parlament feloszlatásának támogatottsága, amelyről akár az egyeztetést követően azonnal dönthetünk".
A pártelnök szerint míg az első témakörben való megegyezés az ország kormányozhatóságát biztosítaná, a második annak a lehetőségét adná meg, hogy egy új választást követően ismét kormányozhatóvá váljék az ország. Dávid Ibolya hozzátette: az MDF egyik megoldástól sem zárkózik el.
Mint írta, az elmúlt időszakban több olyan fontos kérdésben is elvi egyetértés született az ellenzéki erők között, mint az adócsökkentés, az egykulcsos adó bevezetése, az örökösödési illeték eltörlése, az állami kiadások csökkentése, valamint a szociális rendszer reformja.
Dávid Ibolya azt javasolja, hogy az egyeztetést zárt körben folytassák le, és a tanácskozás végén adjanak közös tájékoztatást a nyilvánosságnak. Javaslata szerint jegyzőkönyv készülne a megbeszélés teljes időtartama során, amely a tanácskozást követően lenne nyilvános. Az MDF elnöke fontosnak tartja, hogy az ellenzéki pártelnökök közösen egy cselekvési tervet fogadjanak el, amellyel az ország kormányozhatósága mihamarabb ismét biztosítható lesz.
A politikus leszögezte: az egyeztetést megállapodás nélkül nem zárhatják le.
Az MDF elnöke szombaton, a párt választmányi ülése után tette közzé azt a nyílt levelet, amelyben javasolta, hogy az ellenzéki pártok vezetői egyeztessenek a jövő évi költségvetési és adótörvényekről.
Dávid Ibolya a "megegyezés és a cselekvés felgyorsítása érdekében" kezdeményezett találkozót Orbán Viktorral, a Fidesz, Semjén Zsolttal, a Kereszténydemokrata Néppárt, valamint Fodor Gáborral, a Szabad Demokraták Szövetsége elnökével.
A héten a Fidesz és a KDNP már jelezte, hogy elfogadja a meghívást, és részt vesz a találkozón. Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője, a kezdeményezés kapcsán közölte: ahogy általában, most is nyitottak arra, hogy gazdaságpolitikai kérdésekről tárgyaljanak a többi ellenzéki párttal. Jelezte ugyanakkor, hogy mielőtt konkrét választ adnának Dávid Ibolyának, Fodor Gábor pártelnök még egyeztet a liberális párt ügyvivői testületével. Utóbbi pénteken hozhat döntést.
Dávid Ibolya levele a pártelnökökhöz
Dr. Fodor Gábor
Dr. Orbán Viktor
Dr. Semjén Zsolt részére
Tisztelt Elnök Urak!
Mindenekelőtt szeretném megköszönni, hogy elfogadták meghívásomat az ellenzéki pártelnöki találkozóra. Köszönöm, hogy megtették ezt a felelős lépést, hiszen a magyar politika fontos mérföldkövéhez érkeztünk azzal, hogy Magyarország kormányozhatósága, az érdemi párbeszéd megindítása érdekében egy asztalhoz ülünk. Ezzel a találkozóval ugyanis a Magyar Demokrata Fórumnak egyetlen célja, hogy közelebb vigye az országot a kormányzottsághoz. Ennek érdekében személyes találkozónk során két témában szükséges közös döntést hoznunk:
1) Létezik-e, meg tudunk-e állapodni egy olyan közös adótörvényben, amely megszerezheti a parlament többségének támogatását?
2) Közös megegyezés híján az ellenzéki pártok részéről megvan-e a parlament feloszlatásának támogatottsága, amelyről akár az egyeztetést követően azonnal dönthetünk?
Amíg az első témakörben való megegyezés az ország kormányozhatóságát biztosítaná, utóbbi annak a lehetőségét, hogy egy új választást követően ismét kormányozhatóvá váljék.
A Magyar Demokrata Fórum egyik megoldástól sem zárkózik el, azonban nem szabad felednünk, hogy a régióban eddig egyedül Magyarországon nem került sor rendkívüli országgyűlési választásokra a négyéves kormányzati ciklus lejárta előtt. A stabilitás értékét ebben az értelemben hasznos lenne tovább őriznünk. Ennek érdekében – amennyiben az MSZP és az SZDSZ nem találja meg újra a partnerségükhöz vezető közös pontokat – fontos élnünk ellenzéki többségünkkel, s a közös megegyezést követően valódi cselekvésre kényszeríteni a kisebbségi kormányt.
Tisztelt Elnök Urak!
Úgy vélem, van miről tárgyalnunk, hiszen az elmúlt időszakban több olyan fontos kérdésben is elvi egyetértés született az ellenzéki erők között, mint az adócsökkentés, az egykulcsos adó bevezetése, az örökösödési illetek eltörlése, az állami kiadások csökkentése, valamint a szociális rendszer reformja. Személyes egyeztetésünket, tartson akár negyedórán, akár két napon át, érdemi megállapodás nélkül nem zárhatjuk le. Ezért engedjék meg, hogy az ellenzéki tanácskozás sikere érdekében három fontos pontot javasoljak:
1) Egyeztetésünket zárt körben folytassuk le, azonban a tanácskozás végén közösen, részletesen tájékoztassuk a nyilvánosságot megbeszélésünk tartalmáról, eredményeiről.
2) Készüljön jegyzőkönyv a megbeszélés teljes időtartama során, amely a tanácskozást követően legyen nyilvános.
3) Fogadjunk el közösen egy cselekvési tervet az egyeztetés során, amellyel az ország kormányozhatósága mihamarabb ismét biztosítható lesz.
Kollégáim még a napokban megkezdik az egyeztetést a találkozó pontos időpontja és helyszíne kapcsán.
Személyes találkozónk mihamarabbi létrejöttében és sikerében bízva tisztelettel:
Dr. Dávid Ibolya
Budapest, 2008. szeptember 3.
Forrás: MTI