Évente 5-6 milliárdos kárt okoznak a kábeltolvajok
Idén akár a 200 millió forintnál is több lehet a kábellopások miatti kár a Magyar Telekomnál, ha a többi érintett társaságot is belevesszük, akkor országosan évente 5-6 milliárdra tehető ez az összeg. A kormány készül az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás
2008. október 7. kedd 10:00 - Hírextra
Nagy a kereslet a színesfémek iránt, érzi ezt több cég is. A Magyar Telekomnál mindennaposak a kábellopásos esetek - 2006 márciusa óta több mint 200 esetben lovasítottak meg vezetékeket -, de károsult ilyen miatt rendszeresen a MÁV, a BKV és az Elmű is, hogy csak a legnagyobbakat soroljuk fel.
A legtöbb esetben egy alkalommal mindössze egy autónyi kábelt lopnak el, amelyről aztán leégetik a műanyagot, majd rögtön eladják, vagy illegális kohókban beolvasztják, és csak aztán értékesítik.
A kábeltolvajok jellemzően többen dolgoznak, ezért az okozott kár egy-egy főre elosztva nem mindig éri el a bűncselekmény kategóriát, csak szabálysértést, vagyis akkor sem helyezik előzetes letartóztatásban az elkövetőket, ha tetten érik őket.
A Magyar Telekom biztonsági igazgatója azt mondta: volt olyan, akit egy nap múlva ismét tetten értek a biztonsági szolgálat emberei. Gencsy Péter hozzátette: a tolvajok általában egy viszonylag könnyen behatárolható helyen lévő aknákban vágják le a 2-3 méter hosszú kábeleket, amelyekből 20-30 lehet egymás mellett, a légkábelekből pedig 5-6 oszlop távolságnyit lopnak el egy alkalommal.
A szakemberek szerint érdemes lenne a büntető törvénykönyvet módosítani, és szigorúbban venni a közüzem megzavarását, mert egy-egy kábellopás miatt jó időre megszűnik a telefonszolgáltatás, áramszünet van, vagy éppen nem közlekednek a vonatok, trolik.
A Magyar Telekom biztonsági igazgatója szerint a gyakoribb hatósági ellenőrzésekkel az illegális fémkereskedő cégeket lehetne felszámolni. Rövid távon akár az is megoldás lehet, hogy az elkövetők autóját kobozzák egy időre, mert addig nincs miben elvinni a levágott kábeleket.
A tét nem kicsi: a Magyar Telekomnál idén mintegy 200 millió forintnyi kárt okoztak a kábeltolvajok, a többi érintett társaság kárával együtt ez az 5-6 milliárd forintot is elérheti. A kormányzat készül a színesfém-kereskedelemmel kapcsolatos jogszabályi módosításra, az igazságügyi minisztérium a jövő év elejére ígérte a törvénymódosítás hatályba lépését.