2024. november 26. - Virág

Jogszerű volt a rendőrszakszervezeti aktivisták igazoltatása

Szabó Máté ombudsman szerint indokolt volt, hogy igazoltatták és távozásra szólították fel az egyik rendőrszakszervezet munkatársait, akik engedély nélkül osztogatták szórólapjaikat a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) főbejáratánál és az objektumon
2008. október 9. csütörtök 16:17 - Hírextra
Az országgyűlési biztos a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete főtitkárának beadványát vizsgálta. A beadványozó azt sérelmezte, hogy a Rendészeti Biztonsági Szolgálatának (jelenleg Készenléti Rendőrség) kapuügyeletese - parancsnoki utasításra - igazoltatta és távozásra szólította fel a szakszervezet aktivistáit, akik a főbejáratnál kiadványt, szórólapot osztottak a rendőröknek.

A biztonsági kamerák felvételei szerint a szakszervezeti aktivisták nem csak a kapu előtti közterületen, hanem a kerítésen belül is osztogatták a kiadványokat, a járműveket megállították, hogy az ablakon beadhassák a szórólapokat, amivel zavarták a forgalom folyamatosságát.
Szabó Máté ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a közterület használatához nem kellett engedélyt kérni, az objektum területére - mert az magánterület - az aktivisták csak akkor léphettek volna be, ha ebben a szakszervezet előzetesen megegyezik a rendőri egység vezetőjével.

Az ombudsman megjegyezte: a külső szemlélő annyit láthatott, hogy három személy az objektum főbejáratánál szórólapokat osztogat, akadályozza a gyalogos- és a gépjárműforgalmat, balesetveszélyes helyzetet teremt, ami akár biztonsági kockázatot is jelenthet az objektum - mint kiemelten fontos rendőrségi létesítmény - szempontjából. "A veszélyeztetettség érzését fokozta, hogy a panaszban leírt esemény idején a rendőrség presztízsét hátrányosan érintő több ügy is napirenden volt" - tette hozzá.

Az országgyűlési biztos mindezek figyelembevételével úgy ítélte meg, hogy az igazoltatás indokolt volt, nem állt szemben a hatályos jogszabályokkal, nem minősíthető zaklatásnak, vagy diszkriminációnak. Kétséget kizáróan bizonyítottnak találta azt is, hogy az aktivisták nem felszólításra, hanem kérésre, önként hagyták el a területet.

Szabó Máté állásfoglalásában ebből az esetből általánosítva leszögezte: a rendőrség nem lehetetlenítheti el a rendőrök jogait és érdekeit képviselő szakszervezet munkáját.

A szakszervezet, illetve aktivistája ugyanakkor nem áll a jog felett, munkája közben nem akadályozhatja a rendőrség működését. Elvárható az aktivistáktól az is, hogy e tevékenységük során egyértelműen azonosíthatók legyenek. Ugyanakkor a rendőri vezetőknek hozzá kell járulniuk, hogy beosztottjaik tisztában legyenek a szakszervezet feladatával - írta Szabó Máté.
Megállapításairól az ombudsman nemcsak a szakszervezet főtitkárát, hanem "a hasonló félreértések megelőzése érdekében" az országos rendőrfőkapitányt is tájékoztatta.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Bűnügy témában
Ön mivel büntetné a halált okozó ittas vezetést?
Azzal amit okoz: halállal
Életfogytiglan
Tíz lév letöltendő
Néhány év elég
Jogosítvány örökös elvétele
Nem büntetném
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását