Két és fél szavazaton múlik Gyurcsány jövője
Bár a kormány csak szombaton nyújtja be az új, a pénzügyi válsághoz igazított költségvetést, parlamenti elfogadása szinte biztosra vehető - állapította meg a Republikon Intézet. Tóth Csaba stratégiai igazgató az InfoRádiónak azt mondta: elképzelhető, hogy
2008. október 17. péntek 18:50 - Hírextra
A kisebbségi Gyurcsány-kormány költségvetésének elfogadása elsősorban politikai döntés lesz a pártok részéről, vagyis a pártok a kormányhoz való viszonyuk kifejezésére használják majd a szavazást - áll a Republikon Intézet elemzésében, amelyet az InfoRádióban Tóth Csaba stratégiai igazgató ismertetett. A tanulmány szerint a költségvetés elfogadása vagy elutasítása mint a kisebbségi kormány és a kormányfő túlélésének kérdése jelent meg, és mind az ellenzék, mind a kormány egy olyan "végső tesztként" tekint a költségvetésre, amely meghatározza a kisebbségi kormányzás sorsát. Leghatározottabban ezt maga a kormányfő igyekezett megjeleníteni, aki lemondását is kilátásba helyzete a költségvetés parlament általi elutasítása esetére - derül ki az elemzésből.
A Republikon Intézet szerint a költségvetés sorsa tulajdonképpen már eldőlt. A stratégiai igazgató kiemelte: a független képviselőkkel, illetve más parlamenti technikai módszerekkel a költségvetést az egypárti szocialista kormány anélkül is át tudja vinni, hogy az MDF-fel vagy az SZDSZ-szel meg kellene állapodnia.
A parlamenti erőviszonyok szerint a szocialisták számára legrosszabb esetben is mindössze "két és fél" szavazat hiányzik a költségvetés elfogadásához. Ezt a két és fél szavazatot - ami praktikusan két átszavazást és egy távolmaradást jelent - a szocialisták változatos helyekről előteremthetik: saját inaktív képviselőik pótlásával, a függetlenek átszavazásával vagy távolmaradásának elérésével, vagy az SZDSZ, illetve az MDF képviselőinek hasonló magatartásával.
A kormány a világgazdasági válságra hivatkozva várhatóan erőteljes kísérleteket tesz, hogy a minimálisan szükségesnél nagyobb többséget biztosítson költségvetési javaslata számára - tette hozzá Tóth Csaba.
A stratégiai igazgató szerint a pénzügyi válság könnyebbé teszi mind a függetleneknek, mind az MDF-es vagy SZDSZ-es képviselőknek, hogy burkolt támogatást nyújtsanak a kormánynak, hiszen a válság olyan hivatkozási alapot jelent, ami kitéríti a parlamenti logikát abból a normális menetéből, amelyben az az elvárás az ellenzéktől, hogy nemet mondjon, így az ellenzéki pártok indokot kapnak arra, hogy miért támogassák a büdzsét.
Tóth Csaba kifejtette: az MDF-frakcióból kilépett Vas János, valamint a szabad mandátummal rendelkező Lengyel Zoltán eddigi magatartása a kormány burkolt támogatását jeleníti meg a költségvetési szavazáskor. A kérdés az, hogy ezt távolmaradással vagy nyílt átszavazással valósítják meg - tette hozzá.
Az említett két képviselő már biztosíthatja, hogy átmegy a költségvetés, emellett az MDF és az SZDSZ frakciójából is lehetnek távolmaradók, ami szintén az MSZP-nek kedvez, így egyértelműen nagyobb a valószínűsége, hogy lesz költségvetés - hangsúlyozta a Republikon Intézet stratégiai igazgatója.
Forrás: inforadio.hu