Csekély változás az esélyegyenlőségben
Az elmúlt negyven évben csekély elmozdulás történt a nemek közötti esélyegyenlőségben - mondta Koncz Katalin, a Corvinus Egyetem tanára, a területtel foglalkozó szakember szerdán egy konferencián Budapesten.
2008. október 29. szerda 20:42 - Hírextra
A nemzetközi szervezetek által hozott határozatok és a javuló pénzügyi feltételek ellenére nem történt jelentős elmozdulás a területen. Az elfogadott nemzetközi dokumentumok nem elég szakszerűek, figyelmen kívül hagyják a piaci munkaerő-piaci mechanizmusokat, végrehajtásuk nem biztosított, erőtlen az ellenőrzés, és hiányzik a szankcionálás - közölte Koncz Katalin a Magyar ENSZ Társaság által rendezett tanácskozássorozat előadásán.
Elmondta, a nők munkaerő-piaci helyzete és pozíciója, az iskolázottság színvonalának kivételével, rosszabb a férfiakénál. A világ összes országában körülbelül tíz százalékkal alacsonyabb a nők foglakoztatási szintje, mint a férfiaké, ugyanakkor - mint hozzátette - a női munkanélküliség meghaladja az erősebb nemét.
A magyarországi helyzetről szólva Koncz Katalin kifejtette: egyebek mellett az esélyegyenlőségi politikában nincs stratégiai elképzelés, nincs hosszú távú társadalmi cél, nincs jól működő infrastruktúra a feladatok megoldására, valamint hiányos a döntéshozók esélyegyenlőségi szemlélete.
Az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében szükséges lenne szakszerűbb nemzetközi határozatokra, azok végrehajtására, valamint nemzetközi szervezeti nyomás kellene a nemzetgazdaságokra - mondta.
Koncz Katalin közölte, Magyarországon esélyegyenlőségi stratégia és akcióterv megfogalmazására, az esélyegyenlőségi szemlélet társadalmi elterjesztésére, valamint a nőszervezetek összefogására lenne szükség.
Forrás: MTI