Célegyenes - McCain vs. Obama
Barack Obama és John McCain, a demokrata párti, illetve republikánus amerikai elnökjelölt sokszor kifejtette álláspontját politikai, gazdasági és egyéb témákban; az amerikai sajtó azonban figyelmeztet: egyelőre csak ígéretekről, nem pedig a leendő elnök g
2008. november 2. vasárnap 17:03 - Hírextra
Gazdasági válságAz elnökválasztási kampány legfontosabb témájában, a gazdasági válság kezelésében mindketten támogatják a kongresszus 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagját. Obama a gazdaság szorosabb kormányzati szabályozását szorgalmazza, McCain inkább a piaci megoldások híve. Obama növekedést serkentő terve 60 milliárd dollár kezdő összegű, és idővel 175 milliárd dollárba kerülne. McCain ösztönző csomagja 60 milliárd dolláros.
AdózásA demokrata párti jelölt adót csökkentene az alacsony és közepes jövedelműek számára, a gazdagokat jobban megadóztatná; McCain általános adócsökkentést hirdet, a felső osztály is jól járna. Obama azt ígéri, hogy a dolgozó amerikaiak 95 százaléka számára adót csökkentene, mintegy ezer dollár mértékben, az évi 250 ezer dollárnál magasabb jövedelműek adóterhei növekednének, az 50 ezer dollárnál kevesebbet kereső idősek mentesülnének a jövedelemadótól. McCain állandósítaná a Bush-kormány adócsökkentéseit, a vállalati jövedelemadó mértékét 35-ről 25 százalékra csökkentené.
EnergiapolitikaObama a korábbiakkal ellentétben már nem ellenzi a tengeri olajfúrásokat, McCain pedig nyitottá vált az alternatív források kutatásának támogatására. Obama rövid távon az ország stratégiai olajkészletéhez nyúlna a benzinárak csökkentésére és a következő évtizedben 150 milliárd dollárt fordítana alternatív energiaprogramokra. Célja, hogy 2015-re 1 millió, elektromos hálózatról feltölthető hibrid autó legyen Amerika közútjain. McCain mindenekelőtt ki akarja terjeszteni a tengeri olajkitermelést a külső talapzatra és 45 új atomreaktort építene 2030-ig.
EgészségbiztosításObama a munkáltatói biztosítási programok híve, McCain a szabadpiaci versenyre alapoz terveiben. Mindketten azt hirdetik, hogy a betegek választhassák meg orvosaikat. McCain megadóztatná a munkahelyi programokat, ami sokakat a szabadpiacra szorítana, de 5000 dolláros visszafizetendő adóhitellel segítené a családokat. McCainhez hasonlóan Obama sem hirdet általánosan kötelező egészségbiztosítást, csak a gyerekeknek, de a nem biztosított felnőttek nagy részére is kiterjesztené önkéntes alapon a biztosítást különböző ösztönző programok segítségével.
DiplomáciaA kampány korábbi szakaszában fontos téma volt a külpolitika. McCain szerint veszélyes és felelőtlenség Amerika ellenségeivel tárgyalni, de a Bush-kormány egyoldalú politikájától visszalépne, mint mondta, nyitott az "alacsonyabb szintű" diplomáciára. Obama helyreállítaná az egyensúlyt a katonai erő és a diplomácia használata között, utóbbinak nagyobb teret engedne a mostaninál.
Irak és AfganisztánMcCain szerint mindkét háborút folytatni kell a győzelem, a térség stabilizálása érdekében. Obama, aki kezdettől fogva ellenezte az iraki beavatkozást, azon az alapon, hogy az eltereli a figyelmet a terrorizmus elleni harcról Afganisztánban, azonnal elrendelné az iraki erők kivonását, amelyet 16 hónapon belül befejezne. McCain ellenzi az iraki csapatkivonást a közeli jövőben és a kivonási menetrend kijelölését is. Mindketten támogatják az afganisztáni műveleteket, a csapatok erősítését. Obama kilátásba helyezte: egyoldalú akciókat indítana vezető terroristák ellen a szomszédos Pakisztánban, ha az nem lépne fel ellenük.
IránObama támogatja a "közvetlen elnöki diplomáciát" előfeltételek nélkül, ami esetleg egy csúcstalálkozót jelentene a mollákkal, akik Obama szerint valójában irányítják Iránt. Gazdasági szankciókkal és diplomáciával kényszerítené Teheránt nukleáris törekvéseinek feladására. McCain ellenzi az elnöki szintű tárgyalásokat és támogatja a megelőző csapás Bush-doktrínáját, vagyis olyan katonai akciók indítását, például iráni atomlétesítmények ellen, amelyek Amerika nemzeti érdekeit szolgálják.
KubaA republikánus jelölt enyhítene a Kuba elleni szankciókon, ha bizonyossá válik, hogy a szigetország átmenetet hajt végre a szabad és nyitott demokrácia felé. Obama könnyítene a családtagok utazásain és engedélyezné, hogy kubai amerikaiak pénzt küldjenek családjuknak Kubába. Nyitott arra, hogy találkozzon Raúl Castróval előfeltétel nélkül. Mérsékelné a Kuba elleni kereskedelmi embargót, ha Havanna "jelentős demokratikus átalakulásba kezd".
AbortuszMcCain ellenzi a művi vetélés jogát, kivéve, ha erőszakról, vérfertőzésről vagy az anya életének megmentéséről van szó. Az abortuszt legalizálását, amelyről 1973-ban döntött a legfelsőbb bíróság, megszüntetné, de nem törekedne az abortusz alkotmányos szintű tilalmára. Obama bizonyos megkötésekkel támogatja a nők mesterséges vetéléshez való jogát.
HalálbüntetésMcCain a szövetségi halálbüntetés kiterjesztését és a fellebbezések korlátozását szorgalmazza. Obama csak azoknál a bűncselekményeknél támogatja a legfőbb büntetésnemet, amelyek esetében "egy közösség jogosan fejezi ki teljes felháborodását". Illinois-i szenátorként a téves halálos ítéletek megelőzését célzó intézkedéseket kezdeményezett.
Globális felmelegedésMcCain a Bush-kormánnyal szembehelyezkedve vezető szerepet játszott az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának korlátozását célzó erőfeszítésekben. Olyan programot támogat, amely 2050-ig 66 százalékkal csökkentené a gázok kibocsátását. Obama 10 éves, 150 milliárd dolláros "klímabarát programot" tervez, amely 2050-ig 80 százalékos gázkibocsátás-csökkentést irányoz elő.