Fejreáll a tápláléklánc
Megbolygatja a táplálékláncot a klímaváltozás, és ez valószínűleg a rövidebb élettartamú állatfajoknak kedvez majd, amelyek a hosszabb ideig élő, és gyakran nagyobb testű riválisaiknál jobban elviselik a hőmérséklet ingadozást - állítják német és kanadai
2008. november 3. hétfő 07:41 - Hírextra
Az állatok fizikai jellemzőinek alapos vizsgálata alapján német és kanadai tudósok megállapították, hogy a különböző fajok nagyon különböznek abban a tekintetben, hogy milyen hőmérsékleti szélső értékek között képesek a leghatékonyabban táplálkozni, nőni és szaporodni. Ez pedig azt is jelenti, hogy mindegyik fajra másképpen hat majd a klímaváltozás.
"A klímaváltozás azokat az állatokat fogja a legkevésbé hátrányosan érinteni, amelyeknél nagy a különbség a két szélsőérték között, rövidebb az élettartamuk és genetikailag gazdag a populáció" - számoltak be vizsgálatuk eredményéről a Science magazinban.
A nagyméretű halaknál - mint például a tőkehalnál - nagyon kicsi a különbség a két szélsőérték között. A tőkehalak észak felé vándorolnak az Atlanti-óceánban, részben azért, mert kevesebb a táplálék. Ez pedig azt is jelenti, hogy a fiatal példányoknak nagyobb energiájukba kerül megszerezni a táplálékot - és végeredményben, lassabban nőnek.
Ugyan a tengeri élővilágra koncentráltak, de úgy vélik, ugyanez igaz a szárazföldi állatokra is - hangsúlyozta a tanulmány egyik szerzője, Hans Poertner, az Alfred Wegener Sarki és Tengeri Kutatóintézet munkatársa
Forrás: inforadio.hu