2024. november 26. - Virág

Ablak a ráksejtek nyomon követésére

Aprócska üvegablakot ültettek be egy kísérleti egér mellkasába, így követték nyomon a rákos sejtek szétterjedését amerikai kutatók. Az áttétképzés folyamatának megértése közelebb vihet a hatékonyabb gyógymódok kidolgozásához.
2008. november 10. hétfő 11:51 - Hírextra
A technika a későbbiekben segítheti a gyógyszerek hatásmechanizmusának ellenőrzését is - mondta Jeffrey Segall, a New York-i Yeshiva Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője. A tumorok kezelése akkor válik igazán nehézzé, amikor áttétet képeznek, a vérárammal eljutnak az eredeti daganattól távoli testrészekbe is. Ezért fontos a szétszóródás folyamatának megismerése.

A kutatók 21 napig életben tudták tartani és megfigyelni a mellrákossá tett egeret, amelynek mellkasába az emlőmirigyek fölé 3-5 milliméteres varratokkal rögzítették a miniatűr üvegablakot. A rákos sejtek követését az UV-fény alatt zölden fluoreszkáló jelzőfehérje, a GFP segítette.

A Nature Methods című szaklapban megjelent tanulmány alátámasztja, hogy a tumorsejtek közül azok terjednek a leggyorsabban, amelyek eredetileg a vérerek közvetlen szomszédságában találhatók.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását