2024. november 26. - Virág

Szepes Máriára emlékezünk

Szepes Mária íróra emlékeznek születésének 100. évfordulóján, vasárnap Budapesten; az Uránia Nemzeti Filmszínházban a vetítések mellett könyvbemutatóval és teakóstolóval várják az érdeklődőket.
2008. december 13. szombat 13:47 - Hírextra
Almási Csaba, az íróról elnevezett alapítvány elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a megemlékezésen mások mellett Jókai Anna, Kubik Anna, Novák András, Müller Péter, Révész Sándor, Tunyogi Henrietta, Venczel Vera és Vásáry Tamás lépnek fel a díszteremben este 6 órától; a 100 év csodája című műsor után záró meditáción vehet részt a közönség.

A Szepes Filmklubban egyebek mellett a Megfagyott gyermek című alkotást vetítik délután fél kettőtől a Fábry-teremben; a Szepes Máriát gyermekszínészként bemutató mozgókép után az Ópiumkeringőt tekintheti meg a publikum, amelynek Szepes Mária volt a forgatókönyv- és dalkönyvírója.

Az előcsarnokban teaszertartáson, kóstolón vehetnek részt a látogatók, de a Füveskönyv, a 100 év csodája és a Szútrák öröknaptár kötetek dedikálására is lehetőségük nyílik. Az évforduló alkalmából emlékkönyv jelent meg Szepes Máriáról 100 év csodája címmel; a kötetben például Eszenyi Enikő, Jókai Anna, Katona Klári, Kepes András, Mácsai Pál, Nemere István, Szegő András gondolatai, visszaemlékezései olvashatók. A könyvben feltárulnak Szepes Mária életútjának fontosabb állomásai és olyan írások is szerepelnek benne, amelyekkel nem találkozhattak még az olvasók.

Szepes Mária 1908 december 14-én születetett, művészettörténetet, irodalmat, pszichológiát tanult Budapesten. Íróként Orsi Máriaként, színészként Papír Magdaként szerepelt. 1931 és 1933 között Berlinben mélylélektannal, vallásfilozófiával, karakterológiával foglalkozott, Hitler hatalomra jutása után hazatért. Vörös Oroszlán című misztikus regényének első, 1946-os kiadása itthon zúzdába került, de külföldön több nyelven megjelent.

Tudományos-fantasztikus regényeiben érezhető a keleti filozófiák hatása, számos írásában foglalkozott az okkult tudományokkal, a reinkarnációval és a karmatannal. Amikor ezek a tanok Magyarországon még tiltottak voltak, gyermekkönyveket, meséket írt (Pöttyös Panni, Táltos Marci). További művei egyebek mellett: Emberek és jelmezek, Ízisz bárkája, A gyógyító öröm mágiája, Istenek Tüze.

Munkásságát több kitüntetéssel is elismerték: 1972-ben Arany Meteor-, 1987-ben Galaktika-, 2001-ben a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége nagydíját kapta. A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét 1994-ben, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét 1998-ban vehette át. Arany János-díjban 2001-ben részesült. Szepes Mária tavaly ősszel hunyt el.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását