2024. november 22. - Cecília

Átadták az emlékérmeket

Olofson Placid bencés szerzetes és Schirilla György, a Mindszenty-per egyik védője kapta az idén immár harmadik alkalommal átadott Mindszenty Emlékérmet. Mindszenty József bíboros letartóztatásának 60. évfordulója alkalmából a Terror Házában tartott pénte
2008. december 19. péntek 20:32 - Hírextra
A 92 éves Olofson Placid életútja, hitvallása, magyarságtudata méltóvá teszi arra, hogy a bíborosról elnevezett emlékérmet átvehesse - hangzott el a laudációban.

A 99 éves Schirilla György a Mindszenty-per egyetlen ma élő védője, a legidősebb ma is praktizáló jogász, ügyvédi tevékenysége elismeréséért kapta az emlékérmet.

Mint elhangzott, Schirilla György számos olyan ember ügyvédje volt, akiket vallási okokból üldöztek, 1945 után katolikus papok egész sorát védte perekben.

Schirilla Györgyöt érdemi védői tevékenysége miatt 1956-ban törölték az Ügyvédi Kamarából, ahová csak 1990-ben vették vissza.

A díjátadáson nem tudott megjelenni, ezért az emlékérmet lánya vette át. A Mindszenty Társaság 250 ezer forintos kutatói ösztöndíját Janek István, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa nyerte el pályázatával.

Janek István elmondta: kutatási témája Mindszenty Józsefnek a Benes dekrétumok ügyében kifejtett tevékenysége. A bíboros a felvidéki magyarok segítségére sietett, és következetes harcot folytatott a kitelepítések és a lakosságcsere leállításáért - mutatott rá a kutató.

A Mindszenty Társaság 2004. március 5-én alakult Veszprémben Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek, korábbi püspöki székvárosában, püspökké kinevezésének 60. évfordulóján. A társaság céljai közé tartozik a bíboros életművének minél teljesebb körű feldolgozása és megismertetése a hazai és a nemzetközi közvélemény előtt, a Mindszenty kultusz egészséges mértékű ápolása, továbbá a mártír főpap boldoggá avatásának támogatása és elősegítése a Szentszéknél.

A Mindszenty Emlékérmet évente háromszor adják át, alkalmanként egy-egy világi és egyházi személyiségnek.

Mindszenty József 1892-ben született, eredeti neve Pehm József. Zala megyei plébánossága után 1944-ben nevezte ki XII. Pius pápa veszprémi püspökké, röviddel ezután a nyilas kormány bebörtönözte.

Esztergomi érsek és Magyarország prímása 1945-ben lett, bíborosi rangot 1946-ban kapott. Koholt vádak alapján 1948 karácsonyán bebörtönözték, 1949-ben életfogytiglani börtönre ítélték. Az 1956-os forradalom alatt kiszabadították, melynek leverése után az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére menekült, onnan pedig 1971-ben hagyhatta el az országot és költözhetett Bécsbe, ahol 1975-ben halt meg. A rendszerváltáskor, 1990-ben rehabilitálták.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását