Diszkrimináció és oktatás
Társadalmi tudatváltást kell elérni, mert ebben az országban együtt kell élnie minden nemzetiségnek, különben csak rosszabbak lehetnek a gazdasági mutatók, jobbak semmiképpen - jelentette ki Teleki László miniszterelnöki megbízott pénteken Nagykanizsán re
2008. december 20. szombat 08:40 - Hírextra
Házigazdaként, a nagykanizsai cigány kisebbségi önkormányzat elnökeként elmondta: az 1994-ben létrejött önkormányzat négy területen igyekszik eredményeket elérni, az oktatásban, a lakhatásban, az egészségügyben és a foglalkoztatásban. Említést tett arról, hogy az általános iskolásoknak hétvégi oktatást biztosítanak, a felnőttképzésben pedig évente több mint kétszázan vesznek részt az önkormányzat érettségit biztosító képzésén. Jelentős eredménynek nevezte, hogy második éve a Pécsi Tudományegyetem kihelyezett képzésének, mintegy 60 hallgatónak is helyet adnak.
Teleki László szerint a legtöbb gond a cigányság foglalkoztatásában van, de a foglalkoztatás megoldásához az oktatáson keresztül vezet az út. Kiemelte, hogy a munkaügyi szervezetekkel és a munkáltatókkal szoros együttműködésben dolgoznak, 16 céggel napi szintű kapcsolatot tartanak, munkaerőt is közvetítenek számukra.
Tarcsi Gyula, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió a kisebbségek uniója, ahol egyaránt helye van a gazdasági érdekeknek, az eszmék azonosságának és a kisebbségeknek. Utalt rá, hogy napjainkban is folyik erőszak kisebbségek vagy gondolatok ellen, de ennek kapcsán kifejtette, hogy a kormány minden lehetséges eszközzel fellép a kisebbségek védelmében, fellép a támadások ellen a jog és a tisztesség eszközével.
A nemzetiségi nap alkalmából kitüntetéseket is átadtak a nagykanizsai ünnepen. A város kisebbségi önkormányzatának díjával jutalmazták Mága Zoltán hegedűművészt, Koltai Dénest, a Pécsi Tudományegyetem rektorát, Benedek Miklós pedagógust és posztumusz Orsós János fafaragót.
Forrás: MTI