2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Véget ért a "Béke éve"

Bár december 31-én véget ér a "Béka éve" nemzetközi természetvédelmi kampány, amelyet azért indítottak, hogy felhívják a nyilvánosság figyelmét a kétéltűek fennmaradását fenyegető veszélyekre, a kétéltűek védelmével kapcsolatos programok tovább folytatódn
2008. december 30. kedd 17:37 - Hírextra
A szakemberek azért nyilvánították 2008-at a Béka évévé, hogy ráirányítsák a figyelmet a kétéltűekre, napjaink leginkább veszélyeztetett fajaira. A kétéltűek - békák, gőték, szalamandrák és az úgynevezett lábatlan kétéltűek - hatezer faja közül minden harmadik fenyegetett fajként szerepel a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listáján. Közülük ötszázra tehető a kritikusan veszélyeztetett vagy a vadonban már ki is pusztult, csak állatkertben létező fajok száma.

Ha a kétéltűek fennmaradását fenyegető körülmények továbbra is fennmaradnak, a fajok egyharmada, vagy akár fele is eltűnhet az elkövetkező ötven évben. Ez a legnagyobb mértékű fajpusztulás lenne a dinoszauruszok 65 millió évvel ezelőtti kihalása óta. Nem véletlen, hogy a természettudósok, természetvédelmi szakemberek már évek óta "kétéltűkrízisről" beszélnek - emlékeztet keddi közleményében a Fővárosi Állat- és Növénykert.

A krízis okai igen összetettek: a környezetszennyezés, ezen belül is a vizek szennyezése, valamint a természetes élőhelyek pusztulása, átalakítása mellett a globális éghajlatváltozás is a veszélyeztető tényezők között szerepel. A kétéltűek jóval érzékenyebbek e tényezőkre, mint például a madarak vagy az emlősök. További problémát jelentenek az úgynevezett rajzóspórás gombák (Chytridiomycota) egyes fajai, amelyek agresszív parazitaként támadják meg a kétéltűeket.

A végzetes gombák elterjedése egyértelműen összefüggésben áll az emberi tevékenységgel, ezek a fajok ugyanis a laboratóriumi célokra használt afrikai karmosbékák szállítása során terjedtek el az egész világon. Ráadásul az emberi tevékenység által okozott környezeti stressz is csökkenti a kétéltűek ellenálló képességet a gombával szembeni.

A "kétéltűkrízis" veszélyeit felismerve a világ vezető természetvédelmi szervezetei, köztük az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége (WAZA), valamint a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN), életre hívták a "Kétéltű Bárka" elnevezésű programot azzal a céllal, hogy a világ állatkertjei hozzájáruljanak a veszélyeztetett kétéltűek megmentéséhez. A kampány részeként a budapesti állatkert az év folyamán számos médiumban hívta fel a figyelmet a "kétéltű krízisre", magában az állatkertben pedig ismeretterjesztő programokkal, "Békabarát Kert" kialakításával, valamint új trópusikétéltű-bemutatóval igyekeztek közelebb hozni a kétéltűek világát a nagyközönséghez. Gyermek- és ifjúsági alkotói pályázatot is hirdettek, amelyre rekordszámú, 1232 pályamunka érkezett.

Békák nélkül a világ szinte lakhatatlan, de legalábbis meglehetősen kényelmetlen lenne az ember számára is - hívja fel a figyelmet az állatkert. - Ezek az állatok ugyanis kulcsfontosságú szerepet töltenek be a természet egyensúlyának fenntartásában; rovarfogyasztóként nagy szolgálatot tesznek a mezőgazdaságnak (megeszik a rovarkártevőket) és a turizmusnak (szúnyogot is esznek); biológiai sajátosságaik kutatása fontos eredményekkel gazdagítja az orvostudományt.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását